V České republice máme poměrně funkční systém na záchyt nejen psů, ale všech bezprizorních zvířat, která potřebují naši pomoc. Provozování útulků prošlo legislativní změnou v roce 2017 a upravilo dřívější nejasnosti v provozování i v definici těchto stanic.
Zároveň touto úpravou vznikla povinnost podat žádost o zápis do registru útulků na krajskou veterinární správu, která vykonává dohled nad jednotlivými útulky. To zajišťuje zvířatům, že budou žít ve vyhovujících podmínkách a bude jim poskytnuta adekvátní péče. Momentálně je v České republice registrováno 308 útulků pro zvířata a valná většina z nich se stará právě o psy!
A co má útulek vlastně v „popisu práce“? Jednoduše se postarat o odchycená a nechtěná zvířata a v případě, že je to možné jim zajistit nové majitele. Ačkoli to zní velice jednoduše, opak bývá pravdou.
Jak se ocitne pes v útulku?
Každý pes z útulku má svůj příběh trochu jiný, někteří se tam ocitnou jako nevhodné dárky. (Především po vánočních svátcích útulky vždy pocítí zvýšený nával nových nechtěných psů. Proto se držte jednoho důležitého pravidla – pes není dárek!)
Někteří se dostanou do útulku jako zachráněné štěně z popelnice, odpadkového pytle a dalších šílených míst. Jiní jsou podvyživení, zubožení se spoustou zdravotních problémů, někdy až na pokraji smrti. Jindy jsou zachráněni od bývalých majitelů, kteří se o ně nestarali, nebo je dokonce týrali. V útulku, ale končí i zatoulaní psi, kteří už si nenašli cestu zpátky domů, nebo psi, které někdo jen přehodil za vrata útulku.
Přečetli jste jen část článku. Pořiďte si předplatné a získejte přístup k prémiovému obsahu
Tento článek je součástí našeho prémiového obsahu, který je dostupný pouze předplatitelům. Předplatné vám zajistí neomezený přístup k exkluzivním článkům a dalším výhodám.
Předplatné obsahu
Získejte přístup k prémiovému obsahu.Více než 100+ článků a web bez reklam.