Zatímco někteří si domácího mazlíčka pořizují proto, aby měli společnost, jiní chtějí se svým čtyřnohým psím parťákem sportovat. A není to nic špatného, ovšem podle tohoto svého požadavku vybírejte adekvátní plemeno. Ne všichni psi snesou dlouhodobou aktivitu, může jim to ublížit. Někteří jsou však na sport stavění, proto svou pozornost při výběru upněte na ně. A než si jedno takové štěňátko přenesete přes práh, zatím si řekneme, jak se psem běhat.
Obecně platí, že začít běhat se psem je opravdu jednoduché. Můžete běhat kdykoliv a může se psem běhat kdokoliv. Ze všeho nejdříve ale investujte do ideální výbavy, s níž bude sportování daleko snazší. Postroj pro psy zajistí, že nebudete muset držet vodítko v rukou, výcvikový obojek pro psy zase zaručí, že trénink bude efektivně stráveným časem. A kvalitní granule budou tou nejlepší odměnou po uběhnutých kilometrech.
Nejdříve trénujte poslušnost
Mít koupenou kvalitní výzbroj je sice skvělé, ale pokud nebudete mít natrénovanou poslušnost, je prakticky k ničemu. Abyste se psem mohli běhat, musíte si být jistí tím, že pes přiběhne ve chvíli, kdy si ho zavoláte. Tím bude zajištěno nejen jeho bezpečí, ale i vaše a také bezpečí vašeho okolí.
Především v začátcích je klíčové, abyste se psem běhali na volno. Naučí se, že se musí soustředit jen na vás. Pokud vás bude registrovat, odměňte ho.
Se psem se neběhá po cestě
Řada majitelů psích společníků dělá tu chybu, že se psem běhá po cestě. Pro psa jsou však daleko lepší polní nebo lesní cesty. Jsou pro ně zdravější, navíc bezpečnější, jelikož jsou bez dalších rušivých elementů.
Ať už se ale rozhodnete pro cestu nebo spíše polňačku, nikdy se psem neběhejte v době, kdy venku panuje teplo. Raději preferujte během rána nebo naopak během večera.
Neběhejte s malými štěňaty
Pořídit si psího společníka ještě neznamená, že s ním začnete prakticky ihned běhat. Se štěnětem se sportovní aktivity tohoto charakteru nedoporučují, raději nechte pejska dospět. Během prvního roku až roku a půl se vyvíjí jeho kostra a velká zátěž by ji mohla velkou měrou narušit. Proto raději tento čas věnujte tréninku, ať do dospělosti vstoupí s jistými umy a respektováním pána.
Běhání není pro každé plemeno
Jak běhat se psem je tedy velice snadné – potřebovat budete řádné vybavení, musíte vyčkat do dospělosti a ideálně si ho vytrénujte, aby vás respektoval a poslouchal. Jak ale bylo zmíněno, sportovní aktivity nejsou vhodné pro všechna plemena. Jsou taková, která fyzickou námahu zrovna nevyžadují a škodí jim, jiní jsou aktivnějšího charakteru.
Proto se před koupí konkrétní rasy informujte o tom, jaká rychlost je danému plemeni příjemná a podle toho se zařiďte. Pokud budete mít malého buldočka, dlouhé trasy s ním neuběhnete, ovšem pokud vsadíte na rotvajlera, rázem se před vámi rozprostírají zcela jiné možnosti.
Nezapomínejte ani na svou vlastní výbavu
Pořídit pejskovi adekvátní postroj, obojek, vodítko a další je sice skvělé, ale nezapomínejte ani na sebe samotného. Pokud chcete běhat se psem, musíte sami být vybaveni tím, co zajistí bezproblémový a zdravý pohyb.
Konkrétně máme na mysli boty. Běžecká obuv je základem a může předcházet bolesti kloubů, která je bohužel velmi nepříjemnou a dlouhotrvající. Neopomíjejte ani ideální oblečení, jež by mělo být funkční, dobře přiléhavé a rozhodně by vás nemělo omezovat v pohybu.
Pokud venku panuje chlad a zima, hodit se budou i běžecké doplňky v podobě teplých ponožek, čepice nebo čelenky, jež chrání uši, a samozřejmě rukavice, jež budou ideální ochranou horních končetin.