Pořídili jste si pejska nebo kočičku, a kromě krmení taky přemýšlíte, jak ochránit jejich srst a střeva před napadením nejrůznějšími parazity? Pak jste tu správně, seznámíme vás se všemi druhy antiparazitik, poradíme vám, na co se hodí a jak se používat.
Zvířecí srst je úkrytem pro hmyz
Parazitům se v srsti zvířat líbí, poskytuje jim totiž skvělý úkryt. Přítomnost hmyzu ve zvířecí srsti ale není ani trochu žádoucí, to víme asi všichni. Kromě toho, že vyvolává nepříjemné pocity, může být i nebezpečná. Hmyz přenáší nejrůznější nemoci a těm je třeba se vyhnout. Jak? Vsaďte na účinná antiparazitika.
Víte, že parazité napadají nejen zvířecí srst, ale taky střeva a vnitřní orgány?
Antiparazitika i parazity dělíme do dvou skupin
Když na parazity přijde řeč, dělíme je do dvou skupin. Možná vás teď napadne, že jiní parazité napadnou kočku a jiní psa. Nabízelo by se tak dělení na psí parazity a kočičí parazity. Základní dělení parazitů je ale odlišné, dělíme je na vnitřní a vnější.
Vnitřní paraziti psů a koček
Mezi nejběžnější vnitřní parazity psů a koček patří tasemnice a škrkavky, dál měchovci a svalovci. Prakticky všechna štěňata se rodí nakažená škrkavkami, které se k nim v podobě larev dostávají skrz placentu od feny během březosti.
Po narození se infikují i mlékem, škrkavky se dostanou do střeva a odtud do krevního oběhu, kterým se dostanou dál do plic, jater a dalších orgánů. Tam se mohou dál vyvíjet a během migrace způsobit potíže. Celý vývojový cyklus se uzavře opět ve střevě, kde dospělé škrkavky produkují vajíčka, která se trusem šíří dál.
U dospělých psů probíhá vývoj trochu jinak, larvy se vyvinou v zažívacím ústrojí psa, odtud proniknou do krevního oběhu, do střev se ale nevrací. Zůstanou „neaktivní“ v plicích, játrech, svalech, ledvinách a mozku. Koťata se oproti štěňatům rodí zdravá, larvy škrkavek je během nitroděložního vývoje nenapadají.
Napadení tasemnice se často projeví tak, že pejsek tře zadek o zem. Uvolněné články tasemnice se pohybují směrem ven z konečníku, což psa svědí a vede ke snaze ulevit si. Tasemnice pro svůj vývoj potřebuje mezihostitele, tím je blecha.
Jak si poradit s vnitřními parazity?
Psa i kočku je třeba pravidelně odčervovat. Tím ochráníte nejen zdraví svých chlupatých kamarádů, ale i svoje vlastní. Většina vnitřních parazitů může napadnout i člověka, největší nebezpečí hrozí malým dětem.
Je jedno, zda máte pejska nebo kočičku doma nebo venku, odčervení nikdy nepodceňujte. Důležité je ale správně vybrat vhodný odčervovací přípravek, vnitřní antiparazitikum. Kočka není pes, některá antiparazitika jí mohou ublížit. Prvním krokem tak je vybrat mezi psím a kočičím vnitřním antiparazitikem. Následuje volba mezi pastou nebo tabletami a správné dávkování.
Vnější parazité se stěhují do kožichu zvířete
Mezi nejčastější vnější parazity, kteří dokáží pěkně otrávit život, patří:
- Blechy, které přenáší zárodky tasemnice a když je včas neodhalíte, klidně vám zamoří celý byt. Vašeho zvířecího kamaráda trápí opakovaným kousáním, některá zvířata dokonce trpí alergií na bleší kousnutí.
- Klíšťata, která přenáší infekční nemoci jako lymská borelióza a klíšťová encefalitida.
- Všenky, které způsobují nepříjemné dráždění, tráví svůj život pěkně v srsti hostitele a opouští ji jen tehdy, kdy hledají nového hostitele.
Jak bojovat s vnějšími parazity?
Nejlepší ochranou je samozřejmě prevence v podobě vhodných antiparazitik. Ta jsou ale účinná i tehdy, když už k invazi parazitů došlo.
I v tomto případě platí, že se nesmí zaměňovat psí a kočičí antiparazitikum a že je důležité i správné dávkování s ohledem na věk a velikost zvířete. Jaké typy vnějších antiparazitik na trhu najdete?
- Pipety nebo spot-on kapky, které jsou ideální volbou pro domácí mazlíčky. Je ale třeba počítat s tím, že jejich aplikaci musíte pravidelně opakovat. Pipety se snadno aplikují a jsou vhodné i pro koťata a štěňata.
- Sprej je naopak nejlepší volbou pro zvířata, která se pohybují venku, zejména ve městě. Víte, že sprej můžete aplikovat třeba i na pelíšek zvířete? Počítejte ale s kratší dobou účinnosti sprejů.
- Antiparazitní obojky jsou variantou vhodnou především pro zvířata žijící venku, vydrží celou sezónu, snadno se aplikují.