Minule jsme si říkali, že štěně je potřeba řádně socializovat, naučit na různé zvuky, projít s ním vše, co on nezná atd.. Nejdůležitější také je, aby se slušně choval mezi ostatními psy a dobře s nimi vycházel a zároveň Vás poslouchal.
Štěně a jiní psi
Přivezli jsme si domů štěňátko, jsme všichni šťastní, že máme kamaráda a začínáme s výcvikem a socializací. Někdo říká, že se štěnětem můžete mezi psy až po všech očkování, ano je to pravda, a to z důvodu, aby se pes nenakazil od nějakého neočkovaného psa. Je to lepší se s pejskem do té doby vyhýbat ostatním psům. Můžete se s ním ovšem projít mezi psy, které dobře znáte, takže nejlépe si vyjít s kamarády pejskaři, které se o své psy řádně starají a tudíž zde nehrozí žádný problém.
Další výhodou je, když všichni známí psi jsou bezproblémového chování, aby se pejsek nezalekl nějakého dominantního pejska. Takto vyjdete se svým psem do kolektivu pro něj různých lidí a různých psů. Je možné, že se ze začátku nějakého hyperaktivního pejska nebo pejska velkého bude bát, ale vy mu v tom pomůžete odměnama a pozitivní náladou. Ono se totiž říká a je to pravda, že pokud máte z něčeho nebo z někoho strach vy, tak Váš pes to vycítí a nebude mu tolik důvěřovat. Proto je lepší se se všemi psy zároveň mazlit, hrát si s nimi, vašeho pejska odměňovat za dobré a hravé chování a vůbec za to, že je se psy venku.
Ne každý pes je kamarád
Povídali jsme si, že před očkováním, které štěně musí bezpodmínečně mít je možné si vyjít s hloučkem přátel pejskařů ven, protože máme jistotu, že pejsek nechytne nic nakažlivého. Ale pak až bude pejsek řádně naočkován, se můžeme s pejskem procházet mezi cizími lidmi se psy. Avšak pozor, ne každý pes je hodný a také vhodný na seznamování se štěnětem.
Pokud narazíme na psa, který je agresivní, měli bychom zabránit střetu s takovým psem. Mohlo by se stát, že po našem štěněti vyjede, štěně se lekne a jen těžce se nám bude dařit tu bázlivost k psům odstranit. Psi, kteří nejsou pro naše štěně až tak vhodní jsou třeba příliš velcí psi, kteří když si hrají, tak by mohli prudkým pohybem psovi nechtěně ublížit a štěně se pak může zaleknout.
Stejný pes nenahradí různorodostimg
Pokud se svým štěnětem budeme chodit pořád mezi ty samé psy, tak mu moc té socializace mezi psy nezajistíme. Protože když si štěně zvykne na 5 psů, se kterými chodíme pravidelně ven, bere je jako smečku a kamarády, ale jakmile by později potkal cizího psa, mohl by se ho snažit odpudit (být na něj zlý) nebo by se ho mohl bát. Proto je lepší mu zajistit co nejširší různorodost psů, se kterými se stýkáme. A to například od čivavy až po dogu.
Warning: Undefined array key "found_avatar" in /data/d/6/d6ab9cda-64a3-4c5c-9011-f775375f1fb7/sportovni-kynologie.cz/web/wp-content/themes/jnews/class/AccountPage.php on line 586
Tohle všechno moc dobře vím, mám to nastudované, takže rozhodně chválím umístění na stránky, ale: po prázdninách bychom si měli pořídit psa, pravděpodobně velšteriéra, chci ho samozřejmě socializovat. Vím jak, jen nevím kterak do toho, protože neznám zrovna moc lidí… Číst vice »
V případě, že nemáte možnost navštěvovat kolektiv pejskařů se svým psem, je nejlepším způsobem socializace návštěva kynologického cvičiště. V praxi Vám poradí zkušený kynolog i v přítomnosti dalších pejskařů. V dalším případě se ještě pořádají výcvikové tábory zaměřené přímo na… Číst vice »