Loketní klouby psa jsou utvářeny tak, aby byly pevné a současně pohyblivé. U některých psů však do sebe nezapadají tak těsně, jak by měly. V kloubu existuje jistá „vůle“, která může, zejména po náročném pohybu, způsobilost bolest a ztuhlost. Tento stav se označuje jako dysplazie loketního kloubu, považuje se za dědičný a projeví se ještě před dosažením prvního roku věku, nejčastěji mezi 4. až 6. měsícem. Domníváte-li se, že váš pes má dysplazii loketního kloubu nebo touto poruchou trpěli jeho rodiče, veterinář patrně doporučí rentgenovou kontrolu. Včasná diagnóza vám umožní přijmout preventivní opatření, kterými ochráníte kloub před dalším poškozením. Nejsou-li klouby ještě zcela zničené, veterinář možná navrhne chirurgický zákrok.
Jak zmírnit bolesti – dysplazie loketního kloubu
Potíže spojené s dysplazií lze zmírnit prostým udržováním hmotnosti v přijatelných mezích. Bude-li váš pes lehký a štíhlý, budou jeho kosti nosit menší zátěž a tím se sníží tlak na choulostivé klouby. Psům s touto poruchou se nedoporučuje přidávat ke stravě vápník. Doplňkový vápník kosti neposílí, spíše zasáhne do normálního růstu kostí a chrupavek a může situaci ještě zhoršit. Postarejte se o to, aby váš pes měl pravidelný a mírný pohyb. Pohyb posiluje svaly, vazy a šlachy kolem loketního kloubů a současně zvyšuje promazávání, které napomáhá snadnějšímu pohybu kloubů. Pohyb nemusí být přehnaný, ale dvacetiminutová procházka dvakrát denně psovi prospěje. Můžete zkusit i plavání, pokud není chladno a pes se může po plavání vysušit a zahřát. Veterinář vám možná doporučí léky proti bolestem a otokům, například Rimadyl. Někdy pomáhají i teplé a studené zábaly aplikované několikrát denně. Kromě toho může veterinář předepsat přípravky na ochranu chrupavek, například Adequan a Hylartin V, a doporučit kombinace živin, jež napomáhají regeneraci chrupavek. Dysplazie loketního kloubu je často dědičná, proto vám veterinář patrně navrhne kastraci nebo sterilizaci vašeho psa. Kupujete-li psa rasy náchylné k dysplazii, pořiďte si štěně jen od chovatele, který vám zaručí, že v rodině tohoto štěněte se nejméně po tři generace nevyskytly její klinické příznaky. V některých zemích, například v USA, je dostupné osvědčení prokazující, že dané zvíře je „čisté“.
Nejvíce náchylná plemena – dysplazie loketního kloubu
U některých psů se dysplazie loketního kloubu projeví, u jiných ne. Příčinám ještě zcela nerozumíme, ale určitou roli zde hrají genetické předpoklady.
Nejnáchylnější na dysplazii loketního kloubu jsou následující plemena:
- bearded kolie
- bernský salašnický pes
- bloodhound
- bulmastif
- čau-čau
- labradorský retrívr
- mastif
- německý ovčák
- novofundlandský pes
- rotvajler
- zlatý retrívr
Dobrý den, jestli jsi chcete pořídit toto plemeno tak Vám poradím zjistěte o něm co nejvíce tak to dělám i já aby ten pes zbytečně netrpěl. Kdybys chtěl tak Vám mužu poslat odkazy přímo na toho pejska.
Dobrý den, ve výčtu plemen nic nezmiňujete o sibiřském huski. Ale tady je třeba zmíněn: http://psiusmev.cz/media/dysplazie-kycelniho-kloubu-u-psu Do tohoto plemene jsem se zamiloval a rád bych si ho pořídil, ale dle článků o DKK vs. sibiřský huski pořád váhám 🙁 Můžete… Číst vice »