Hlavní úloha psího terapeuta – Behaviorálního specialisty
V několika uplynulých letech zaplavilo neodbornou kynologickou veřejnost, majitele psů a psů společníků tolik informací o výchově a výcviku a o chování psů, že majitelé psů se přímo dusili „odbornými radami“, které dostávali z nejrůznějších míst; jako jsou knihy, letáky, internet, časopisy apod. Jak mají pečovat o své psy, jak je vychovávat, jak je cvičit a hlavně ty psy, kteří mají úlohu „ jen jako pes společník nebo jako rodinný pes“ a své rodině má jejich pes přinášet jen radost. Mnoho těchto informací je však hodně zavádějících a největší část těchto informací je úplně mimo mísu.
Tyto matoucí rozpory mají jedno společné: zcela opomíjejí vliv vzájemného působení pána a jeho psa na chování zvířete. Všímají-li si vůbec majitele jako činitele utvářejícího chování, omezuje se to na otázku, jak odráží nesprávné chování psa neurotické projevy jeho pána.
Behaviorální terapie psů
Behaviorální terapie psů je věda vycházející ze dvou oblastí výzkumu. Obě oblasti si kladou za cíl vědomě zlepšovat roli lidského faktoru. Stává se, že zkoumají psy v jejich sociální hiearchii, v cizím prostředí, podrobují psy psychickým testům včetně kompletní anamnézy a spoluúčasti majitele psa při terapii problémového chování psa. Chování psa žijícího v lidské smečce/rodině je ale ve velké míře závislé na domácím prostředí, v němž hraje rozhodující úlohu lidská proměnná.
I v nejlepších rodinách se vyskytují konflikty citů a očekávání a v takových případech behaviorální terapeut rozpozná a vytuší, že mezi psem a jeho majitelem probíhá vysoké napětí. Zjišťuje, jak se vzájemně prolínají a ovlivňují duševní stavy uvnitř lidské smečky. Proto je nutné dodržovat doporučený cílený postup v terapii psa, jen to povede ke zvládnutí daného diagnostikovaného problému.
Problémové – abnormální – závadné chování psů může mít různorodé příčiny jako např.: dědičné činitele, poranění mozkovny, některé patologické fyziologické stavy, neurotické stavy, nepřístojné chování, špatně zvolená komunikace se psem, špatně vedená výchova a výcvik psa atd. Proto je vhodné aby majitel psa, který si neví rady s chováním svého psa ihned vyhledal behaviorálního specialistu na psí chování a problém začal co nejdříve řešit – čím dříve tím lépe.
Problémové chování samo nezmizí – stářím psa se jen upevňuje a utvrzuje!
Dobrý den, Prosim mam dotaz pred necelym mesicem jsem nechala sveho rok a pul stareho pejska kastrovat .Po kastraci se mi zda agresivnejsi vyjizdi uz i po fenkach a i na me dost casto vrci .muzr to byt po te… Číst vice »
Prosim o pomoc, uz si fakt nevime rady a veterinari taky ne. Muj pes uz 14 dni ma v kuse prujmy, bolesti bricha, v noci mu krouda brise. Skoro nam neji a ani nepije. Kdyz ho chceme pochovat nebo pohladit,… Číst vice »
Prosím o pomoc.Mám fenku 12 let havanský bišonek.Už 2 měsíce má v noci záchvaty strachu.vyhazuje věci ze skříni a pak tam vleze,spává za záchodovou mísou,ale před tím vleze do sprchy a strašně tam škrábe do odpadu,nepomůže ani,když tam dám větší,předmněty,deky,koše,vše… Číst vice »