Všude kolem nás jsou lidé, kteří občas potřebují pomoc psychologa nebo psychiatra. Není na tom nic divného a návštěva těchto odborníků by se neměla nikdy odkládat.
Tedy pokud je jejich návštěva opodstatněná. To samé platí i pro psy. Každý pes má mít nejenom svého trenéra, ale i behaviorálního terapeuta, který majiteli pomůže se zvládáním obtížných a těžko řešitelných situací, které mohou nastat při soužití se psem.
Každý pes má nějaké výchovné i psychické problémy. Někde jsou nepatrné a někde opět výrazné. Nejlepší je, co nejdříve se obrátit na odborníka, který se zabývá chováním psů a řešením závadného chování.
Nedoporučuje se návštěva kynologických cvičáků, protože tam se psy cvičí k nějakému účelu, a narazíte zde na velice málo opravdových odborníků na psí chování a ještě méně na behaviorálního terapeuta, který by Vám byl nápomocen při řešení problémového chování.
Nemůžete cvičit se psem, pokud má psychické problémy! To je jako kdybyste pustili člověka co má psychické problémy do zaměstnání nebo do školy. Co se stane? Buď to ten člověk sám zabalí, nebo bude apatický a bude mu jedno vše co se kolem něj děje a nebo v tom nejhorším případě naopak vybouchne a bude zle. Vše má mít svůj počátek a vše má mít svůj konec.
Behaviorální terapie
Behaviorální terapie závadného chování je cílená individuální terapie, která má za úkol odstranit prvky závadného chování a vyškolit majitele psa ke správnému přístupu k vlastnímu psovi.
Nejhorší je snaha závadné chování u pejska odstranit vlastní pomocí bez odborníka, nebo na základě podobných rad z diskusí na internetu, od kamarádů a sousedů.
Nesmíme zapomínat na to, že každý pes je originál s jiným sociální zázemím, že každý pes má vrozené jiné přednosti a jinou nervovou soustavu a je doporučeno, abyste svého, nějakým způsobem problémového pejska svěřovali co nejdříve a to pouze do odborných rukou, odkud můžete očekávat pomoc.
Behaviorální terapie se převážně zaměřuje na tyto diagnózy závadného chování, která se nejčastěji vyskytují podle majitelů psů:
- různé typy agrese
- různé typy separační anxiety
- kompulzivní poruchy
- nadměrná submisivita
- různé druhy fóbií
- hyperkineze – pica /allotriophagia/
- hyperexcitabilita
- polyurie a polydipsie
- polyphagia – anorexie
- geriatrie
- submisivní močení
- nežádoucí eliminace
- podmíněné nežádoucí chování
- nedostatečná výchova a výcvik
- nadměrná vokalizace
- koprofágie
- močení a kalení v domácnosti
- značkování v domácnosti
- reakce na střelbu, nárazový zvuk, bouřka apod.