Základem výchovy u psa je řádný výcvik, ale úplným základem je přivolání. Pokud netrénujete přivolání jako první fázi výcviku, nemůžete pokračovat základními povely, protože se s pejskem „nedorozumíte“, protože jej k sobě nijak nepřivoláte.
Kdy začít s přivoláním?
Začít je dobré už od prvního dne, co si psa přivezete domů. Pejsek se postupně musí naučit na jméno a následně na přivolání – povel „ke mně“.
Když je pejsek ještě malý, je třeba dbát na důslednost, co smí a co ne a také je třeba ho naučit základním hygienickým návykům. Toto je kapitola sama o sobě, spousta lidí a nových pejskařů toto řeší, ale je to jen o důslednosti a správném načasování.
První krůčky s přivoláním je dobré učit, jak jsme již zmiňovali, od prvopočátku. Jdete se psem ven, učíte jej současně na vodítko a obojek a zároveň jej zabavíte, aby se nedrbal (spousta psů si drbe obojek). Zabavte jej nejlépe hrou – uzlíkem, míčkem, nějakou oblíbenou hračkou. Pejsek se trošku vzdálí, tak na něj zavolejte jménem. Neztrácejte naděje, protože pejsek sice neuposlechne ihned, chvíli trvá, než si na jméno navykne, ale jakmile zavoláte jménem, přidejte k tomu ještě radostným tónem slova jako: „honem poběž“ apod., abyste psa navnadili.
Jakmile se pejsek rozběhne k vám, odměňte ho pamlsky (dávají se psí piškoty, sušené maso, …) a pak zase můžete pejska zabavit hrou. Opakování je matka moudrosti, takže jednoho dne se pejsek přivolání naučí jako nic. Ovšem toto je povel, který se musí upevňovat a nikdy z něj nesmíte polevit. Zdokonalujte přivolání neustále, pejsek pak postupně bude přecházet do puberty a to bude teprve „boj“. Neustálé utíkání za ostatními psi a nedej bože utíkání ze zahrady či bytu může být na denním pořádku!
Pejsek přivolání nezvládá, neposlouchá mě
Jestliže vlastníte pejska, kterého jste si adoptovali z útulku nebo máte psa až od pozdějšího věku a nemůžete mu věřit na 100% co se přivolání týče, používejte stopovací vodítko. Chráníte tím jak vašeho psa (od utíkání, běhání za psy a lidmi), tak i ostatní před vaším psem (skákání na lidi, apod.). Pro případy, kdy u pejska hrozí útěk, nebo má“tuláckou povahu“ a utíká vám pravidelně (i s takovými se setkáváme 🙂 ) je třeba zajistit aby měl nějakou identifikaci majitele. Všichni víme jak dnes funguje městská policie a útulky, že není jednoduché najít majitele i když je pes čipovaný.
K tomuto účelu můžeme vřele doporučit Chytrou známku tag4pet, kterou jsme měli možnost vyzkoušet a otestovat. A byli jsme z ní nadšení. Zjednodušeně její princip spočívá v tom, že pokud se vám pejsek zaběhne, na jeho profilu chytré známky ho označíte jako ztraceného a v případě nálezu a naskenování chytré známky se vám odešle jeho poloha na mobil pomocí SMS a na e-mail. Zaujalo nás také, že se po načtení qr známky tag4pet ihned zobrazí profil psa s důležitým i kontakty na majitele a veterináře. Samostatný článek o chytré známce si můžete přečíst zde.
Shrnutí:
- pejska učíme na jméno od prvního dne, co si jej přivezeme domů
- navykáme postupně na obojek a vodítko
- při každém venčení pejska učíme přivolání i s říkáním jeho jména
- přivolání se učí a opakuje neustále – opakování je matka moudrosti
- když máte pejska v pubertě nebo jakéhokoliv pejska, který neovládá přivolání na 100%, opatříme si stopovací vodítko a pro jistotu Chytrou známku tag4pet
Elektronický obojek lze používat jako pozitivní metodu. Vibrace a nízké impulzy jsou pro psa pochvalou, pokud je správně nastavíte a dobře používáte. To, co je na EO nejriskantnější je jeho uživatel. A ten ostatně zůstává rizikovým i při jakékoliv jiné… Číst vice »
Dobry den mam takovy problem…poridili jsme si stene knirace je mu teprve 4 tydny ale na co prijde kouše..nabytek boty i nas a to bezcitne..jako ze to fakt boli…na povel fuj! neposlechne…vi ze na nej zvedam hlas ale v zapeti… Číst vice »
Dobrý den, mám 5 měsíční štěně border kolie. Doma zvládá sedni, lehni, pac, ťap, sudy, popros, zůstaň, k noze. Když jdeme ven, popadne první klacek a nevidí, neslyší. Můžu na něho volat jak chci a marně, občas se zadaří sedni,… Číst vice »
Dobrý den, nevědět si rady s 5ti měsíčním štěnětem je opravdu velmi unáhlené. Je to štěně a velmi mladé. To, že vám doma udělá spoustu triků a povelů neznamená, že venku bude fungovat stejně. Doma má vlastní a klidné prostředí,… Číst vice »
Zdravím, mám podobný problém, mám berňačku starou 10 měsíců. Povel ke mě jsme vždycky zvládaly bez problémů, s pamlsky a pochvalami. Jsme z vesnice tak chodíme nejčastěji na pole na vycházky. Poslední 3 dny vůbec nereaguje na povel ke mě,… Číst vice »
Dobrý den, v tomto věku se začíná u spousty psů projevovat podobné chování, u někoho dříve a u někoho později. Je to způsobené psí pubertou – každý tomu říká jinak, nicméně se to u psů projevuje. V tomto období je… Číst vice »
LENKA – Přesně tohle máme my. Pořídili jsme si štěndo staforda teď jí jsou 4,5měsíce a doma poslechne na slovo, zato venku uposlechne pouze na vodítku a to musím být ještě víc důrazný. Přitom doma umí „zpátky“ provizorně. Ale venku… Číst vice »
A socializujete pejska? Chodíte s ním někam na cvičák, aby si na ostatní psy zvykl? Venku je mimo prostor, kde vládnete vy, zatímco venku je pán on – alespoň si to myslí 🙂 Doporučil bych navykat pejska na ostatní psy… Číst vice »
Zdedili sme 6-ročného psa.Doma počúva na povel-je cvičený,ale keď sa dostane von a niečo ho zaujme,darmo volám menom,robí si svoje,ale po chvíli príde.No nie vtedy,keď na neho volám.Ako sa mám chovať keď chcem aby prišiel na privolanie,maškrty ani pochvaly nepomáhajú.
Měli jsme stejný problém, naučili jsme jej venku poslouchat pomocí elektronického obojku, který nám doporučili na cvičáku. Samozřejmě jsme jej používali nějakou dobu a pak už ne. Vždy když nás neposlechl na zavolání, korekční signál a zanedlouho s naučil nás… Číst vice »
Také doporučuji elektronický obojek.
Zdravím vás, učit psa přivolání pomocí EO je naprostá hloupost. Stačí sebemenší špatný přístup k psovi nebo špatný moment použití a zaděláte si na velký problém. Přivolání – což je základní povel od štěněte se učí pozitivní metodou jak již… Číst vice »