Povinné čipování a vznik centrálního registru psů by mohly pomoci v boji proti takzvaným množírnám, kde zvířata často trpí. Návrh zákona o zavedení identifikace psů včera představili poslanci, ochránci zvířat a kynologové.
Opatření směřují proti byznysu se psy, kteří jsou ve velkochovech často týráni a žijí v otřesných podmínkách, ale také kvůli přeplněným útulkům, kde se nachází nespočet psů ztracených. A to jenom proto, že se nenašel kontakt na majitele psa. V registru by tento kontakt byl zanesen a dala by se teoreticky zjistit totožnost majitele. Proč teoreticky? To se dozvíte v článku o chytré známce.
„Pokud nemáte dobré označování psů, tak nemůžete nic řešit a nic dělat. Přirovnal bych to k tomu, pokud byste neměli označena všechna auta, tak nemůžete postihovat různé problémy, které někteří nezodpovědní řidiči dělají, a stejně tak je to s některými nezodpovědnými chovateli,“ vysvětluje Radim Fiala z hnutí Svoboda a přímá demokracie.
Pokud Parlament zákon schválí, museli by chovatelé psů povinně jít k veterináři, který by psovi dal elektronický čip, tedy pokud ho už teď nemá. Podle poslance Fialy stojí čip 200 až 400 korun. Takto očipovaní psi by byli vedeni v centrálním registru.
Podle Herberta Pavery z TOP 09 by se čipování mělo týkat jen nově narozených štěňat. „Chápeme nechuť některých vlastníků psů čipovat své stávající psy, proto navrhujeme, aby povinné čipování nebo značení psů bylo zavedeno od určitého data, například od 1. 1. 2018 pro všechny v tom roce narozené psy.“
Útulky změny vítají
Neziskové organizace zabývající se ochranou zvířat, hlavně útulky, připravované změny většinou vítají. Podle Dagmar Kubištové z Ligy ochrany zvířat by čipování psů usnadnilo vracení psů původním majitelům. To samé by se týkalo i psů ztracených.
Nový zákon podporuje také nezisková organizace Animal Eye. Podle té centrální evidence psů funguje ve 24 státech EU, v Česku ale dosud chybí.
Podle zástupkyně italské ochranářské organizace EITAL Soni Houfkové se hodně psů z českých množíren vyváží do zahraničí a pro překupníky je to výnosný byznys. Registr a čipy by ho mohly znesnadnit.
Za chybějící čip pokuta
Návrh zákona počítá i se sankcemi proti pejskařům, kteří by si své zvíře neočipovali. „Neočipování psa bude přestupkem, respektive správním deliktem, za který zákon bude ukládat peněžitý trest,“ upozorňuje advokát Martin Doležal.
„Uvažuje se o tom, že by peněžitá sankce byla citelnější v případě, že se tak bude dít opakovaně a že majitel pejska bude odmítat čipování,“ říká Doležal.
K čipu Chytrou známku!
K samotnému čipu se kterým bude pes registrován v centrálním registru je více než vhodné si pořídit takzvanou Chytrou známku. A hned si řekneme proč. Žijeme v moderní době a tak byla i pro chytré známky tag4pet využita moderní technologie. Každá chytrá známka je vybavena QR kódem, který lze velmi jednoduše načíst prostřednictvím telefonu pomocí QR čtečky a nebo pomocí NFC technologie. Po naskenování nálezcem se páníček okamžitě dozví, kde se jeho mazlík nachází. Nálezce ho může kontaktovat prostřednictvím zobrazených informací a namísto nekonečného hledání, a vyvěšování fotek se ztraceným zvířetem, se stane z hledání jen formalita.
A více o chytré známce najdete v samostatném článku, kde ji podrobně rozebereme 🙂
Proč až od roku 2018 a pouze nově narozená štěňata?Když chci vlastnit psa musím na to mít , může se udělat ústupek , že u starších psů s prvním povinným očkováním. Jinak to vidím jako nevyřešený problém do roku 2028… Číst vice »