Většina z nás ví, že ústní hygiena může hrát rozhodující úlohu v celkovém zdraví člověka, ale věděli jste, že totéž platí pro vaše chlupaté kamarády? Lidé mají zubaře, kterého pravidelně navštěvují, ale zdraví zubů u psů a koček je mnoha majiteli přehlíženo.
Dr. J.R. “Bert” Dodd, klinický profesor na Texas A&M College of Veterinary Medicine & Biomedical Sciences vysvětluje, že běžná zubní hygiena je důležitá i u psů a koček. Špatná nebo nedostatečná zubní hygiena může vést ke vzniku nadměrného zubního kamene, otokům v ústech a opotřebovaným zubům. „Berte v potaz, že pes hodně často kouše nevhodné předměty, tím si může část zubu i ulomit.“ Pokud tedy vidíte, že váš pes něco kouše, co mu uškodí, seberte mu to. Preventivní zubní zdraví je rozhodující v péči o psa. „Neměli byste nic ignorovat, protože v momentě, kdy vašemu psovi budou trhat zub nebo dělat jiný zubní výkon, je náchylnější i k jiným zdravotním komplikacím.“
Bakterie v ústech se mohou šířit do dalších částí těla a způsobit infekci. Vaše zvíře bude déle žít, když se budete starat o jeho chrup. „Dobrá ústní hygiena preventivně brání rozvoji sekundární infekce v játrech, srdci, ledvinách i kloubech. Infekce se ze zubu může šířit do krevního oběhu, tak proto..starejte se o čtyřnohé miláčky s láskou a respektem.
Přestože veterinář zjišťuje stav zubů při rutinních stomatologických prohlídkách, ošetření a péče o zuby připadá hlavně na vás. Vy jste se svým psem doma a staráte se o něj. Nejlepší je začít již od štěňátka cca mezi 8-12 týdny, to samé platí i u koček. Nicméně nikdy není pozdě začít, čím dříve, tím lépe. Prvním krokem je trénink čištění zubů. Na prst si omotejte gázu, kterou namočíte v hovězím nebo kuřecím vývaru. Kočky mají rády tuňákovou vodu. Poté, co si váš mazlíček zvykne na gázu, můžete přejít na kartáčky s jemnými štětinami a používat i zvířecí pastu.
Kromě domácí péče lze pro domácí mazlíčky zajistit ještě roční čištění zubů pod narkózou na veterinární klinice. Veterinář vám řekne, co pes smí nebo nemá žrát, jak o zuby dále pečovat, i jaké hračky mu kupovat. Zodpoví vám navíc všechny vaše další dotazy. Předepíše vám lék na promíchání s pitnou vodou v prevenci zubní hygieny. Vážnější zdravotní stav signalizují i další příznaky – špatný dech, krvácení z úst nebo zubů, změna ve stravovacích návycích, citlivost na dotek kolem úst, atp. Je tedy nezbytné, aby majitelé psů a koček rozpoznali souvislosti mezi zdravými zuby a celkovým stavem jejich miláčka. Mohou mu tak zachránit i život.