Přímým předkem plemene Cane Corso Italiano (viz fotografie níže) je Canis Pugnax, molossoidní plemeno známé ze starověkého Říma, které bylo používáno pro strážní a válečné účely. Plemeno nezmizelo se zánikem Římské říše, ale tito psi byli používáni pro lov a hlídání majetku.
Předkové dnešních psů Cane Corso hlídali pole a usedlosti středověkých farmářů. Po transformaci a modernizaci zemědělství se počet psů Cane Corso stále snižoval a toto plemeno téměř vyhynulo. Jen několik psů přežívalo v Apulii (provincie v jižní Itálii). Záchrana tohoto plemene začala v 70. letech minulého století. Profesor Francesco Ballotta a doktor Antonio Morsiani našli 19 psů Cane Corso, které začali vzájemně křížit. První standard plemene byl vytvořen v roce 1987, kdy bylo registrováno 100 psů Cane Corso.
Plemeno Cane Corso bylo oficiálně uznáno organizací zastřešující italské kluby (ENCI) v roce 1994 jako italské národní plemeno. Mezinárodní kynologická federace (FCI), která sdružuje téměř všechny vyspělé země světa (kromě USA a Velké Británie), uznala oficiálně toto plemeno až v roce 2007. Cane Corso je tak jedním z nejmladších plemen. Jeho popularita ale každým rokem narůstá a počet chovatelů se zvyšuje. Na mezinárodních výstavách je toto plemeno zastoupeno největším počtem psů mezi všemi molossoidními plemeny a patří mezi 10 nejvíce zastoupených plemen.
Průměrný věk většiny známých plemen byl již detailně popsán. Průměrný věk plemene Cane Corso byl poprvé zjištěn naší výzkumnou skupinou až v roce 2017 a publikován v mezinárodním časopise Open Veterinary Journal (Korec, E., Chalupa, O., Hančl, M., Korcová, J., Bydžovská, M. 2017. Longevity of Cane Corso Italiano dog breed and its relationship with hair colour. Open Vet. J. 7(2), 170-173).
Díky spolupráci s chovatelskými stanicemi z 25 zemí celého světa jsme poprvé zjistili průměrný věk psů plemene Cane Corso na statisticky významném vzorku 232 psů. Psi plemene Cane Corso se průměrně dožijí 9,29 roku. Překvapující výsledek byl zjištěn, když byl stanoven průměrný věk psů jednotlivých barev. Naše výzkumná skupina zjistila, že nejdéle se dožívají černožíhaní psi (10,30 roku), následují žíhaní psi (10,13 roku), šedožíhaní (9,84 roku), žlutí (9,01 roku), černí (9,00 let), šedí (9.00 let) a psi jiných barev (8,09 roku). Shrnutí zjištěných výsledků najdete níže v grafu. Zjištění vztahu mezi průměrnou délkou života a barvou srsti bylo ve světové literatuře poprvé publikováno naší výzkumnou skupinou.
Toto zjištění má nejen teoretický význam pro možnou identifikaci genů zodpovídajících za dlouhověkost, ale má i zásadní význam pro chovatele, kteří chtějí dosáhnout delšího věku u svých psů.
Dotazník pro chovatele – VÝZKUM DLOUHOVĚKOSTI: http://www.koreccorso.cz/vyzkum/
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Majitel chovatelské stanice Korec Corso
Ředitel ZOO Tábor
director@zootabor.eu
www.koreccorso.cz