Pooperační péčí máme na mysli péči o psa po chirurgickém zákroku, který se provádí v celkové anestezii. Nejčastěji se používá inhalační metoda anestezie, ale jsou i jiné.
O inhalační anestezii se dá říct, že je nejvhodnější, protože se po ní pes ve chvilce probudí. Zdá se být nejšetrnější pro psa i z důvodu, že se pes po zákroku předá majiteli a pes ovládá vše co má (ovládání jazyka, dýchání) a je tedy při vědomí.
Při použití jiných anestezií si domů odvážíme pejska ještě spícího, který se do plného vědomí dostane většinou až doma.
Péče doma
Nehledě na to, jaká anestezie se u psa použije je dobré mu doma zajistit místo, kde je teplo, sucho a čisto. Teplo proto, protože při anestezii nemohou regulovat svou tělesnou teplotu. Podle toho jak máme pejska velkého se o něj musíme také postarat.
Velkým psům bude stačit teplá deka, těm malým se dávají i vyhřívané láhve. Dle závažnosti zákroku se vzhlíží k případným bolestem po operaci. Těm zabráníme nebo je odstraníme použitím léků proti bolesti, které dostaneme od veterinárního lékaře.
Krmení
Pejskovi podáváme vodu až po 2 hodinách od probuzení. Krmit pejska můžeme až po cca 6-10 hodinách od probuzení. Pejska krmíme malými porcemi a častěji než jsme zvyklí. Po jakém koliv zákroku se pes cítí malátně a nemá obvyklou chuť k jídlu, jako zdravý a čiperný pes.
Je důležité to brát vážně a dopřát pejskovi velmi lehkou stravu do doby, než se mu absolutně vrátí jeho chuť k jídlu.
Zatěžování po zákroku
Po operaci musí být pes v klidu nejméně 24 hodin. Avšak chodí se s ním na velmi krátké procházky, aby vykonal své potřeby. Nepřichází v úvahu žádné dlouhé procházky. K dětem by se pejsek neměl pouštět a nechávat o samotě, protože může být od operace podrážděný.
Po prvním dni odpočívání je možné jít se psem ven, ale nepřehánět délku vycházky. Vyšší námahu pejskovi nedopřejeme až do doby, než nám to doporučí veterinární lékař.