Zima se pomalu ale jistě blíží a je na čase na ni připravit také svého psího miláčka. Ať už bydlí venku na zahrádce nebo s vámi doma, jsou určitá pravidla, která je třeba dodržovat, aby ji pejsek přečkal ve zdraví a mohl si bez starostí užívat sníh. Na co bychom se tedy měli před nástupem chladného počasí zaměřit u psů žijících venku? A co psi v bytě, potřebují také zvláštní péči? To vše se dozvíte v našem článku.
Co hrozí psům v zimním období
Psi mají sice srst, nicméně za ta léta, co žijí s člověkem, si zvykli na určitý komfort. Mráz a studený sníh nesou někteří z nich hůř než jiní. Je zde však celá řádka problémů, se kterými se může potýkat i váš pes.
- Hypotermie
- Hypotermie (podchlazení) ohrožuje psy při výrazném poklesu teploty a následném dlouhém pobytu venku. Pokud je ještě pes promočený ze sněhu, zaděláváte si na velký problém. Pokud teplota psa klesne pod 32 °C, je nutné jej přepravit k veterináři. V opačném případě jej stačí vysušit a řádně zahřát.
- Omrzliny
- Také psi mohou trpět omrzlinami. Vyskytují se zejména špatně chráněné koncové části těla, na kterých je méně srsti, tedy na uších, na konci ocasu a na tlapkách. V případě, že jste podcenili prevenci a k omrzlinám u psa došlo, zahřejte mu místa mírně teplou vodou (nikdy ne horkou) a promazávejte mastí.
- Potíže spojené se žraním sněhu
- Nenechávejte psa nikdy žrát sníh. Existuje k tomu celá řada důvodů. Tím prvním je, že pokud ho sežere příliš, dochází k rychlému podchlazení i k žaludečním potížím. Často se ve sněhu nachází také posypová sůl nebo písek, což může opět uškodit. Se sněhem může pes sežrat také různé ukryté předměty jako jsou kameny, kousky větví nebo něco ostrého, což může být důvod pro návštěvu veterináře.
Mezi psem v bytě a venku je rozdíl
Zatímco psi v bytě trpí během tohoto ročního období méně a postačí jim pouze teplý obleček, náležitá péče o tlapky a kratší procházky, u psů celoročně pobývajících venku je příprava na zimu i její průběh o něco náročnější. Základem je dobře zateplená bouda nebo zateplená garáž, do které se může váš psí miláček uchýlit při příliš nízkých teplotách. Pokud klesnou teploty příliš nízko pod bod mrazu, není dobré, aby pes střídal pobyt venku a uvnitř často. Je tedy lepší jej přes noc v garáži nebo zatepleném zahradním domku zavřít. Psa, který po celý rok pobývá venku, nikdy neberte uprostřed zimy do vytopeného bytu. Mohl by dostat teplotní šok.
Nezapomínejte ani na kvalitní krmivo plné bílkovin a tuků, díky kterým si může zvíře vytvořit dostatek tukové vrstvy, která je bude zahřívat. Vůbec se tak nebojte před zimou psa trochu „vykrmit“ a přidat mu pár kilo navíc. To ale platí jen u psů chovaných venku. Pejskové v bytě mají kvůli nedostatečnému pohybu během zimy spíše opačný problém – mají tendenci tloustnout, i když to u nich není žádoucí.
Pečujte o tlapky
Péče o tlapky je nesmírně důležitá. Na rozdíl od nás totiž psi nenosí teplé ponožky a boty, které by jim končetiny udržely v suchu a teple. Tlapky jsou kromě chladu vystaveny také jiným nástrahám, například působení posypové soli, což v případě popraskané pokožky působením mrazu není určitě nic příjemného. Před procházkou tedy pejskovi řádně natřete tlapky mastným krémem (například vazelínou nebo indulonou bez parfemace). Po návratu je umyjte, dobře osušte a znovu namažte. Drobná krátkosrstá plemena, která nesou zimu velmi špatně pak určitě ocení speciální boty pro psy.
Krátkosrstí psi a chlad
Jak již bylo řečeno výše, krátkosrstí psy snášejí nízké teploty poměrně špatně. Dochází u nich rychleji k podchlazení, protože si bez dostatečné vrstvy srsti nedokážou tak dobře udržovat tělesné teplo. Je tedy dobré před zimou vybrat vhodný obleček, aby byly procházky o něco příjemnější. Při nákupu se zaměřte na několik věcí – feny by měly mít více zakryté bříško, zatímco psi musí mít obleček ve spodní části více vykrojený.
Psí oděv také musí být dostatečně dlouhý a chránit tělo od krku až k ocasu. U malých plemen, kterým chybí podsada, by měl být obleček také zateplený a s delšími nohavicemi. Nezapomeňte ani na nepromokavý materiál, který však musí být dostatečně elastický a nebránit v pohybu.