Slunečné dny přináší mnoho radostí, ale také starostí. My lidé se těšíme na letní koupání, výlety nebo dovolené, ale co naši čtyřnozí kamarádi? Psům vedra nedělají dobře. Na rozdíl od nás musí i v teplých dnech nosit kožich, a ne vždy si umí říct o to, co potřebují. Proto je na nás, abychom jim pobyt v teple co nejvíce usnadnili. Jak se starat o psa v horku?
Jak se psi ochlazují?
Psi nemají potní žlázy po celém těle jako my lidé. Svou teplotu snižují primárně rychlým dýcháním a odpařováním slin z tlamy. Na to si dejte pozor především během léta v MHD, kde po vás mohou vyžadovat náhubek na psa. Váš mazlíček by se s ním mohl snadno přehřát. Správný náhubek by měl být velký tak, aby v něm pes mohl pohodlně otevřít tlamu, vypláznout jazyk a přirozeně se ochladit.
Přebytečné horko ze svého těla odvádějí také pomocí čenichu a prostřednictvím polštářků na tlapkách, kde mají uložené drobné potní žlázky. Proto si v obzvláště horkých dnech můžete všimnout vlhkých otisků tlapek na zemi. A teď už jdeme na možné způsoby, jak vašemu pejskovi v horkých dnech ulevit.
Dbejte na zdravou srst
Srst vašeho mazlíčka by měla být především v horkých letních dnech rozčesaná a vzdušná, aby umožnila volné proudění vzduchu. Dávejte si pozor na to, aby nebyla zplstnatělá. I tak se můžete vyhnout přehřátí a také nepříjemným kožním problémům a zapařeninám.
Vytvořte pejskovi chladný úkryt
Místo k odpočinku, kde bude mít váš mazlíček příjemný chládek je jeden z nejlepších způsobů, jak přirozeně ochladit psa. Využijte studenou dlažbu, na kterou položte mokrý hadr nebo vyzkoušejte chladicí podložku. Využít ji můžete na zahradě, v pelíšku i autě. Podložka obsahuje chladící gel, který není třeba nijak aktivovat, ale můžete ji zchladit v mrazničce.
Vyzkoušejte chladicí hračky pro psy
Kromě chladicí podložky, můžete svému kamarádovi pořídit některou z chladicích potřeb pro psy. Na výběr máte z různých tvarů a velikostí. Pokud vlastníte zahradu, pořiďte svému pejskovi ochlazovací bazének, za který vám bude v létě opravdu vděčný.
Procházky jen ráno a večer
Choďte na procházky se psem pouze brzy ráno a později večer, kdy jsou teploty nižší. Ideální je venčit psa v parku, kde jsou stromy nebo v lese. Rozhodně se vyhněte rozpálenému asfaltu, který může pejskům poranit tlapky.
Dodržujte důsledně pitný režim
Při odpařování slin vyplazeným jazykem se pejsci snadno dehydrují. Vypařovanou vodu je proto nutné především v létě doplňovat. Můžete toho docílit pomocí snadných triků:
- Rozmístěte misky s vodou do více místností i na zahradu.
- Nezapomeňte misky s vodou pravidelně doplňovat a měnit.
- Povzbuzujte psa k pití vody – ukažte na misku nebo mu ji doneste.
- Tekoucí a stříkající voda může povzbudit některé psy k pití.
Zajistěte dostatek čerstvého vzduchu
V teplých dnech nezapomeňte pravidelně větrat. Ideální je nechat na noc otevřená okna nebo větrat až večer, kdy je teplota vzduchu nižší. Pořiďte vašemu pejskovi děrované míčky, které umožňují vyšší přísun kyslíku při hře.
Nikdy nenechávejte psa zavřeného v autě!
U psů stačí pár minut a vše může mít až fatální důsledky. Nespoléhejte ani na pootevřené okénko a klimatizaci. Pokud se od auta plánujete vzdálit i jen na malou chvíli, berte svého čtyřnohého kamaráda vždy s sebou.
Jak zchladit psa?
Vyvarujte se v každém případě šokovému zchlazení. Pro vašeho psa je to velice nebezpečné a může i zkolabovat. Proto je velmi důležité, aby k ochlazování došlo pozvolna. Nejprve lehce namočte studenou až vlažnou vodou tlapky a postupujte směrem k hrudníku, bříšku, hlavě a tříslům. Vždy vynechejte záda a pánev. Tyto oblasti by pak mohly pejskovi ztuhnout.
Jak poznat přehřátí u psa?
Naši čtyřnozí kamarádi bohužel neumí mluvit a nemohou nám tak říct, kdy je jim špatně. Proto je dobré pejska v horkých letních dnech pozorovat. Příznaků přehřátí psa je hned několik:
- Malátnost, nervozita, problémy s pohybem nebo dokonce neschopnost pohybu.
- Suchý a horký čenich.
- Silně se zadýchává, má zrychlený srdeční tep nebo zvrací.
- V horším stádiu pes sliní nebo zvrací.
- Tělesná teplota může přesahovat 40 °C.
V případě, že u svého psa pozorujete některé z těchto příznaků, neprodleně jej začněte postupně ochlazovat a držte ho v chladném místě nebo na chladicí podložce. Tlapky a třísla ochlazujte namočeným ručníkem a zajistěte dostatečné proudění vzduchu.