Očkovací plán
6 – 9 týdnů věku – DHPPi
8 – 12 týdnů věku – DHPPiL
12 – 16 týdnů věku – DHPPiL+R
dále vždy po 1 roce – DHPPiL+R
Vysvětlivky :
D – Psinka
Velmi nebezpečné virové onemocnění, projevující se ve třech základních formách: slizniční, střevní a nervové. Zvláště vnímavá jsou štěňata, ale onemocnět mohou i starší zvířata. Po vyléčení můžou zůstat trvalé následky.
H – Infekční zánět jater
Onemocnění postihuje hlavně játra a projevuje se žloutenkou, mohou však býtpostiženy i jiné orgány.Parvoviróza – P
Vysoce nakažlivé virové onemocnění projevující se krvavým průjmem a zvracením. I při intenzivní léčbě může skončit úhynem. Nejvyšší riziko nákazy je u štěňat.
P – Parvoviróza
Vysoce nakažlivé onemocnění projevující se krvavým průjmem, zvracením; často končí úhynem zvířete. Nejvyšší riziko nákazy je u štěňat. Zdrojem nákazy je trus nemocného zvířete.
Pi – Parainfluenza
Je to infekce s méně závažným průběhem, která je však velmi nakažlivá a snadno se přenáší z jednoho psa na druhého přímým kontaktem, ale i prostřednictvím vzduchu. Onemocnění, jinak zvané psincový kašel, se zpočátku projevuje suchým kašlem a dávením, které může být úporné a přetrvávat několik týdnů.
L – Leptospiróza
Jedná se o bakteriální onemocnění. Rezervoárem onemocnění jsou volně žijící zvířata, hlavně drobní hlodavci, kteří neonemocní, ale bakterie vylučují močí. Pes se nakazí přímo od nemocných zvířat nebo pitím kontaminované vody. Nemoc může proběhnou bez příznaků, ale také těžkým selhání ledvin a jater, končících smrtí zvířete. Některé typy leptospir jsou přenosné na člověka.
R – Vzteklina
Je smrtelné onemocnění přenosné na člověka.