Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu. Je totiž mnohem lepší problémům s krvelačnými cizopasníky předcházet, než se s nimi potýkat a svádět urputný boj.
Rozhrňte srst!
A to nejlépe po každé procházce v jarních, letních i podzimních měsících. Klíšťata číhají všude, dokonce i v městském parku, proto se vyvarujte chybě mnoha páníčků, kteří spoléhají na zdánlivou bezpečnost mimo lesních prostranství. Kontrolujte především dobře prokrvená místa se slabší kůží, kam se klíště snadněji přisaje – slabiny, krk i partie kolem uší. Také přenos blech je velmi rychlý – stačí, že se při venčení dostane pejsek do kontaktu s jiným psem nebo mu cestu zkříží jiné zvíře, které upoutá chlupáčovu pozornost. Očichání ježka se zkrátka nemusí vyplatit! Jak poznáte přítomnost blech v kožichu psa? Pejsek je neklidný, neustále se drbe, na kůži má začervenalá místa, stroupky a bleší trus. Samotná blecha se umí v srsti velmi dobře skrývat, proto ji málokdy fyzicky odhalíte.
Jak napadení předcházet?
Velice jednoduše, stačí včas pořídit antiparazitika pro psy, které díky obsahu účinných látek odpudí jak blechy, tak klíšťata a některé navíc i komáry a všenky:
- Pipety neboli „spot-on“ – zakoupíte je u dobrých prodejců chovatelských potřeb, v ordinacích zvěrolékařů i v obyčejných lékárnách. Cena takových přípravků se pohybuje v rozmezí stokorun v závislosti na váze psa, výhodou je ovšem snadná aplikace a dlouhá výdrž – obsahem pipety se pomaže kůže za krkem pejska, vše se nechá zaschnout a poté následuje až tříměsíční záruka ochrany psa před napadením cizopasníky.
- Speciální obojky – obsahují antiparazitní látky, které se postupně uvolňují do srsti i kůže psa tak, že účinně odpuzují nejen blechy a klíšťata, ale dokonce i komáry. Při koupi dbejte na to, aby byl obojek i voděodolný a informujte se o době působení, neboť každý výrobce garantuje jiné lhůty účinnosti.
- Spreje a rozprašovače – jejich použití je mezi páníčky méně oblíbený způsob prevence blech a klíšťat, avšak stejně jako pipety i obojky jsou tyto přípravky velmi efektivní. Stačí pečlivě nastříkat proti směru srsti tak, aby se tekutina dostala až na kůži psa. Zvíře je nutné ohlídat a zamezit mu případné olizování ošetřených partií těla. Po zaschnutí působí až čtvrt roku, kdy účinně ochrání před blechami, klíšťaty i všenkami.
- Repelentní šampony – jsou atraktivní díky nižší ceně oproti jiným způsobům ochrany psa před blechami a klíšťaty, ale vyžadují složitější aplikaci spočívající v celkovém vykoupání psa. Přípravek je nutno použít v dostatečném množství tak, aby napěnil, pečlivě jej vmasírovat až ke kůži a důkladně opláchnout. Vhodné je častější opakování aplikace, neboť šampony mívají o něco nižší účinnost než výše vypsané antiparazitní přípravky.
Při výběru doporučujeme věnovat pozornost výrobkům Frontline či Advantix nebo antiparazitní obojky Scalibor či Foresto, které nabízí velmi dobou účinnost za solidní cenu.
Co dělat, má-li pejsek parazity?
Především nepanikařit a s chladnou hlavou zajít do prodejny, e-shopu či ke zvěrolékaři pro jeden z již představených repelentních prostředků. Pipety, obojky, spreje i šampony nejen chrání, ale i rychle hubí již přítomné, ale nevítané hosty v srsti čtyřnohých kamarádů. V případě již přisátých klíšťat je nutné použít speciální pinzetu, klíště opatrně vyjmout a spálit.
Kdo nechá pejska na pospas blechám, klíšťatům a jiným cizopasníkům, není hoden nazývat se páníčkem, ale náleží mu označení tyran. Netýrejte své zvíře a zasáhněte ještě dříve, než se jeho tělíčko promění v luxusní rezidenci krvelačného hmyzu!
pro psa o váze 2-4kg jsem u veterináře koupila tento týden tabletu za 620kč je na 12 týdnů ……………….. loni jsme měli celé léto pokoj od klíšťat. Letos už jsme tahali klíšťata.
a co aplikace injekcí, loni nám ji veterinář píchnl a celé léto byl pokoj
A co to je za přípravek? Ještě jsem o něm neslyšela.. Funguje dobře? A kdy by se měl aplikovat? Ještě jaká jr cena za aplikaci? Mam hodně otázek 😀
http://www.veterinaprostejov.cz/bravecto-novinka-v-boji-proti-ektoparazitum-psa/
mám asi krátkou paměť, myslela jsem si že to byla injekce ……..je to tableta
Aha, děkuji moc. A je to tedy opravdu účinné? My jsme používali obojky nebo i frontline, avšak se zdá, že nám neúčinkuje nic tak jak bychom chtěli 🙁 Tak hledáme něco účinného
pro psa o váze 2-4kg jsem u veterináře koupila tento týden tabletu za 620kč je na 12 týdnů ……………….. loni jsme měli celé léto pokoj od klíšťat. Letos už jsme tahali klíšťata.