Zubní kámen vzniká mineralizací zubního plaku, který slouží jako organický základ. Zubní kámen se u psů tvoří nejvíce na části zubu nad dásní anebo pod okrajem dásně. Barva zubního kamene bývá různá. Může být světle žlutá, světle hnědá nebo černohnědá.
Jakmile přibývá zubní kámen, tak tlačí na dáseň, která ustupuje a vytváří se zánět. Hluboký zánět dásní způsobuje parodontózu, následně dochází k uvolňování závěsného aparátu zubu a jeho vypadnutí. Silný zánět dásní a zubní kaz jsou pro psa velmi bolestivé, v mnoha případech způsobují poruchy příjmu potravy.
Zubní kámen se ve větší míře usazuje u středních, malých a trpasličích plemen, jako jsou například čivavy, jorkšíři, krysaříci, trpasličí pudli nebo jezevčíci. Zubní kámen se u těchto plemen vytváří již během prvního až druhého roku života.
Co je příčinou zkažené tlamičky?
Velkou roli hrají samozřejmě genetické dispozice a složení potravy, kterou pejskovi dáváte. Malá plemena jsou často krmena spíše konzervami, tudíž měkkou stravou. Neokousávají kosti ani si nečistí zoubky okusováním nějaké hračky, která je na tento účel určena. To vše má bohužel za následek usazování zubního plaku.
Příznaky
Nejznatelnější příznak je především zápach z tlamy. Ovšem při silném zápachu z tlamy už může být pozdě. Dlouhodobé zanedbávání léčby zubního kamene způsobuje vypadávání zubů. Velmi častou komplikací je zánět dásní, který je doprovázený zvýšenou citlivostí, zarudnutím a krvácením. Zubní kámen může mít spojitost také s onemocněním srdce, ledvin a jater. Onemocnění, která jsou provázána s těmito orgány, vznikají v důsledku šíření bakterií z tlamy do krve. Léčba těchto onemocnění je potom velmi náročná a ne vždy musí být úspěšná.
Jak bojovat se zubním kamenem?
Tvorbě zubního kamene bohužel zabránit nelze. Ovšem je ve vaší moci tvorbu zubního kamene omezit. Pochopitelně nejúčinnější zbraní je prevence – tedy čištění zubů a pravidelné prohlídky u veterináře. Pro pravidelné čištění zubů je vhodné vybrat pastu, která je určena pro psy, samozřejmě včetně zubního kartáčku. Čím dříve si začne pes na čištění zubů zvykat, tím lépe. Je možné, že váš pes čištění zubů nesnese, pak je vhodné koupit speciální granule, které snižují obsah vápníku ve slinách, čímž zabraňují tvrdnutí zubního plaku.
V případech, kdy je psí tlama zubním kamenem příliš zanedbaná, pomůže už jen ultrazvukové čištění. Ovšem počítejte s tím, že ultrazvukové čištění zubů probíhá pod narkózou, což je pro organismus psa velká zátěž. Když je zubní kámen příliš rozšířen, je nutné zuby odstranit, aby nedocházelo k infekci. V každém případě i při zodpovědném čištění zubů je dobré, aby do psí tlamy občas nahlédl veterinář, který dokáže včas odhalit blížící se nebezpečí zánětu dásně a poradí vám, jak proti tomu bojovat.