Ucpání střev cizím tělesem je jednou z nejnebezpečnějších zdravotních komplikací. Bohužel k němu zpravidla dochází kvůli neznalosti či nepozornosti majitele psa. Vždyť třeba dávat psovi kosti byla vždycky normální a přirozená věc… takovými polopravdami byla valná většina z nás krmena odmalička.
Příznaky
Pes má potřebu k vykonání stolice, tlačí, popochází a znovu to zkouší, ale bez výsledku. Často doprovázeno bolestivým kňučením. Zpočátku může mít chuť k jídlu, později přichází nechutenství. Dokud ale pes nezvrací a přijímá potravu, může ucpávku z těla ještě sám vypudit. Není-li schopen se vyprázdnit více než 3 dny či začne zvracet, okamžité návštěvě veterináře se nevyhneme. V pokročilé fázi následuje apatie.
Možné příčiny
- Nejčastějšími „ucpávači“ bývají kosti. Pokud psa chceme krmit kostmi, musíme jej na to pomalu zvykat, upravit jeho jídelníček a dávat pouze kosti vhodné a v přiměřeném množství. Je logické, že máme-li svého miláčka na výběrových granulích a najednou mu dopřejeme velké množství kostí, můžeme očekávat problém. Samozřejmě stejný problém může nastat i při pozření jiné těžko stravitelné (nestravitelné) potravy.
- Ucpání může být i následkem stenózy střeva (zúžení). Zúžení je většinou způsobeno útvarem vyrůstajícím ze střevní stěny nebo jizvením a tvorbou vaziva, jejž doprovází zánětlivé procesy ve střevě.
- Pokud máme psa „požírače“ (obzvlášť náchylná jsou štěňata), může ucpání nastat pozřením nějakého předmětu – např.: tenisové či golfové míčky, hračky či části hraček, dokonce i hřebíky, příbor, kameny, klacky, velké ovocné pecky, alkalické baterie, tampony aj.
- Dalšími příčinami mohou být cizopasníci či srůsty ve střevě.
Z misky až do střeva
Na následujícím modelu si polopaticky vysvětlíme, jak dochází k ucpávání střev či zácpě. Model je popsán opravdu triviálně a pouze za účelem nastínění problému.
Pes zhltne velké množství kostí. Ty putují jícnem přímo do žaludku, kde proběhne trávící proces, při němž se kosti nedostatečně odvápní a jsou rychle poslány dále do střeva. Střevo psa má schopnost tzv. jehlového efektu: při kontaktu střeva s ostrým předmětem dochází v místě kontaktu ke smrštění svalové vrstvy a předmět je posouván dále střevem bez poranění.
Pokud je ovšem kostí příliš, mohou se ve střevě zaseknout a tehdy nastávají potíže. Někdy kosti projdou až do konečníku, ale ve formě kostního trusu (ve střevech se zahustí a odvodní). Tento trus pak může způsobit zátku, která brání průchodu konečníkem a zapříčiní zácpu.
Co dělat?
Opatrnosti není nikdy dost. Pokud má náš pes problémy s vyprazdňováním, raději navštívíme veterináře, který určí diagnózu a následnou léčbu.
Každopádně u zácpy je nutné místo obvyklé stravy podávat stravu projímavou. Nejčastěji kysané zelí zalité stolním olejem, v přiměřených dávkách lze podávat ricinový olej či jiné projímadlo (po konzultaci s veterinářem). Nezbytný je trvalý přístup k vodě.
Pes by se měl pravidelně hýbat, takže určitě několikrát denně na delší procházky. Psa můžeme nechat proběhnout, ale zbytečně jej nezatěžujeme – žádné skákání, dovádění s jinými psy, raději žádné aporty. Pokud ale zaznamenáme únavu a apatii, raději volíme kratší a klidnější venčení a psa necháme dostatečně odpočívat.
Jak probíhá léčba u veterináře?
Zpravidla vet provede kontrolu prohmatáním a poslechem peristaltiky střeva. Následuje rentgen (případně i sono), který ukáže přesný výskyt problému. Většinou lze po RTG vyřknout přesnou diagnózu a umístění „zátky“ bránící průchodu střevem. Podle akutnosti problému lze buďto zkusit „zátku“ vypláchnout klystýrem – potřeba alespoň 2-3x opakovat. Případně bývají podávány léky tlumící zvracení. Pokud je ucpání akutní nebo klystýry nezaberou, přistupuje se k chirurgickému odstranění zátky.
Jako každý chirurgický zásah do dutiny břišní je probrání z narkózy pro psa bolestivé. Jedná se o docela běžný zákrok, u kterého záleží hlavně na pečlivém provedení. Celková cena takovéto operace se pohybuje cca v rozmezí 12 000 – 18 000 Kč.
Rizika
Pokud nebudeme problém řešit nebo bude zákrok chybně proveden, může dojít k nekróze střeva a následnému prasknutí, které způsobí zánět pobřišnice. Pokud střevo praskne, je průběh velice rychlý a zpravidla nastává smrt.
Pooperační dieta a péče
Dieta je nutná jak po samovolném uvolnění průchodnosti střev, tak po operačním zákroku. Samozřejmě se liší. Pokud zabere projímadlo nebo klystýry, je nutné dodržovat alespoň 5 dní dietu – kašovitá strava, rozvařená rýže, žádné maso, žádné mléko. Při nižším podráždění lze od 2. dne podávat například vařenou rýži s mrkví a trochou vařeného nekořeněného kuřecího masa.
Tento pokrm lze promastit stolním olejem, aby psa zbytečně nedráždil. Nutná je však opatrnost, protože velké množství oleje může způsobit průjem. Psovi dopřejeme dostatek korigovaného pohybu i klidu.
Pooperační dieta a péče je mnohem složitější. Nutností je pooperační monitorování, podávání antibiotik a případné tlumení bolesti. Pokud pes nezvrací, je možné mu cca 24 až 72 hodin po operaci nabídnout vodu a následně ideálně kašovité dietní krmivo. Délku zamezení přijímání potravy a tekutin vždy stanovuje veterinář individuálně! V době, kdy pes nepřijímá vodu ani potravu je nutné podávat infúze. Pokud jde vše podle plánu, zhruba týden po operaci se může začít s podáváním dietních granulí či konzerv.
Po operaci dávku určenou veterinárním lékařem rozdělíme na 3 až 4 menší porce během dne. Pes by měl mít dostatečný klid a žádnou námahu.