Pečujeme-li o štěně, tak je důležité pečovat také o jeho chrup. Již od útlého věku je vhodné zkoušet otvírat štěněti dutinu ústní a přitom mu říkat povel „zuby“ nebo „otevři“. a následně mu čistit i zuby. Pejskovi čistíme zuby nejlépe 2x – 3x týdně.
Tato prevence zabrání, aby pejsek měl případný zubní kámen, kaz nebo zánět dásní. Pokud naučíte vašeho psa otvírat tlamičku, je to velké plus, neboť pokud s pejskem budete chodit na výstavy, tak je důležité a také povinné, aby toto pejsek uměl.
Jak s čištěním začít ?
Nejlepší je, když s pejskem budeme otvírání dutiny ústní zkoušet a trénovat od štěňátka. Kdybychom jsme tuto péči vynechali, následně by byl velký problém s péčí o zuby u veterináře, protože by pejsek ani nevěděl, co se po něm chce. Pejsek si tak výborně navykne na otvírání dutiny ústní a zároveň na čištění zubů. Pejskovi tak nebude hrozit žádný zánět nebo se mu alespoň na nějakou dobu zabrání.
Existuje spousta druhů pasty na zuby, kterou lze použít na psí chrup. Nejlepší kartáček pro psa je takový, který si lze navléknout na prst, ovšem je i spousta jiných kartáčků podobný těm našim. Stačí si jen vybrat. Ze začátku je vhodné psa moc dlouho čištěním nezatěžovat, ale postupem času už bude zvyklý a tudíž se i vám bude práce s čistotou zubů lépe vykonávat
Jak předejít zubnímu kameni u psů?
Aby nevznikl zubní kámen můžeme zajistit i tak, že budeme nejen čistit pejskovi zuby a navštěvovat veterináře, ale i to, že mu budeme kupovat speciální tyčinky, které jsou určené přímo k prevenci zubního kamene a výskytu zánětů v dutině ústní vašeho psa. Tuto tyčinku podáváme psovi jako prevenci před vznikem zubního kamene a případným zánětům.
Vznik zubního kamene u psů
Problém u psů je stejný jako u lidí. Nám se na zubech tvoří zubní plak a z toho později vznikne zubní kámen. Zubní kámen u psů vznikne tak, že když pejskovi zůstane v dutině ústní zbytek potravy, tak zubní plak následně zvápenatí. Pokud nebudete pravidelně psovi čistit zuby, tak dojde i k tomu, že mu bude více zapáchat z tlamy.
V tomto případě je nejlepší pravidelně navštěvovat vašeho veterináře, aby kontroloval nejen celkový zdravotní stav pejska, ale i jeho chrup. Je důležité, aby váš pejsek měl zuby v pořádku, protože je to pak pro něj bolestivé, pokud má problémy s dásněmi nebo zuby. Vždy se poraďte s veterinářem, jak a kdy správně pečovat o psí chrup.