Může vůbec pes takové věci jíst? Jablka, losos, dýně, fazole, jogurt.. to vše jsou většinou jídla určena lidem, která ale pes může bez problémů konzumovat.
Jakožto zodpovědný a informovaný milovník psů jistě víte, že příliš mnoho “lidských jídel“ je pro psy nezdravých a vedou obvykle k jejich nadváze nebo onemocněním. Existuje však i mnoho potravin, které jsou pro psy nejen vhodné, ale i zdravé.
Jedná se o jídla s pestrým nutričním složením, ale je ovšem třeba pamatovat na skutečnost, že taková jídla by neměla obsahovat více, než 25 procent z týdenního požadavku na kalorický příjem.
1. Jogurt
Jogurty patří mezi nejsnadněji dostupné a bohaté zdroje vápníku a bílkovin. Při výběru je potřeba sáhnut po jogurtu, který obsahuje živou bakteriální kulturu, ale zároveň si dát pozor, aby neobsahoval cukry nebo umělá sladidla.
Bakterie v jogurtu působí jako účinná probiotika. Jestliže má váš pes trochu nadváhu, tak mu kupujte nízkotučné jogurty, které neobsahují ani tukové náhražky, jako třeba olestru.
Příjemným potěšením pro každého psa je zmrzlý jogurt, který dokáže v létě skvěle osvěžit.
2. Lněná semínka
Ať už se jedná o drcená semena, nebo o lněný olej, obsahují významné množství omega 3 mastných kyselin, které spadají mezi esenciální mastné kyseliny zdravé pro pleť i pro srst.
Nejvhodnější je použít celá lněná semena, když se ještě před krmením rozdrtí. Rozdrtit by se měly před krmením, protože rychle žluknou. Obsahují zároveň i velké množství vlákniny.
Pokud použijete lněný olej, tak ten obsahuje esenciální kyseliny ve větším množství, ale neobsahuje vlákninu. Semena nebo olej skladujte v lednici a to nejlépe zabalené v sáčku a mimo dosah slunečního záření.
3. Losos
Losos je tučná ryba, která je také dobrým zdrojem omega 3 mastných kyselin. Tyto tuky podporují, kromě pleti a srsti, také imunitní systém a celkový zdravotní stav zvířete. Podle některých studií je losos prospěšnou potravinou pro psy trpící alergiemi.
U lososů je možné použít samotné maso nebo olej z lososa. V případě masa se nejprve ujistěte, že ho uvaříte, syrové maso by v sobě mohlo skrývat parazity, kvůli kterým by mohl pes onemocnět.
4. Dýně
Dýně jsou využívány pro svůj vysoký obsah vlákniny a beta karotenu (zdroj vitamínu A). Psi ve své stravě vlákninu potřebují. Současný trend krmení často směřuje k řídké stolici a to pro psa není dobré.
Díky vláknině projde strava střevy mnohem rychleji, buňky střevních stěn zůstanou zdravé a zbytečně se tak nezatěžuje jeho trávící systém.
5. Sladké brambory
Kromě dalšího zdroje vlákniny obsahují také vitamín B6, vitamín C, beta karoten a mangan. Sladké brambory psům chutnají nejlépe, když jsou usušené a nakrájené na plátky. Psi je pak mohou snadno rozžvýkat a dokonce se pro ně stanou vyhledávaným potěšením.
Tato cenově dostupná možnost doplňku potravy je často přehlížena, přitom se jedná o velmi levnou a jednoduchou možnost, jak psa nakrmit potravinou, kterou mají v každém obchodu se zeleninou.
6. Zelené fazole
Bohatý zdroj rostlinné vlákniny, vitamínu K, vitamínu C a manganu. Pokud pes trpí nadváhou, nebo má tendenci rychle přibírat na hmotnosti, je vhodné nahradit některé běžné krmivo zelenými fazolemi.
Jedná se o skvělou nízkokalorickou možnost, jak udržet psa na zdravé tělesné váze. Někteří psi mají rádi mražené fazole.
7.Vejce
Zdroj velkého množství bílkovin, riboflavinu a selenu. U některých psů mohou způsobovat trávicí obtíže, ale jinak se jedná o skvělý doplněk, kterým je možné čas od času zpestřit psí jídelníček.
Používejte jen uvařená vejce, syrová vejce by mohla způsobit nedostatek biotinu. Zkuste psovi nabídnout vejce do misky a sami uvidíte, jestli si na něj zvykne.
8. Pivovarské kvasnice
Jedná se o kvasnice, které zbyly z výroby alkoholu. Psům štiplavá chuť kvasnic chutná. Jsou plné vitamínů skupiny B, které jsou prospěšné pro pleť i pro srst a také po správnou redukci sacharidů v metabolismu.
Určitě si zjistěte, že používané kvasnice jsou pivovarské, nesmí se jednat o kvasnice na pečení, s těmi byste psovi jen ublížili. Pivovarské kvasnice jsou k dostání ve většině obchodů se zdravou výživou. Ideální je podávat je psovi tak, že se s nimi posype jejich jídlo, nebo že se okoření, aby byly pro psa lákavější.
9. Jablka
Ačkoliv se to nezdá, jablka jsou pro psy skvělým křupavým pamlskem. Nejlepší jsou neloupaná jablka, ta obsahují mnoho důležitých přírodních složek, fytonutrientů, které jsou u lidí známé tím, že dokáží ochránit před různými typy rakoviny.
Samotná jablka jsou skvělým zdrojem vitamínů A, C a také vlákniny. Neučte psa jíst celá jablka, obzvláště ne semena, ta obsahují slabé množství kyanidu. Pokud je sní občas, tak mu to neuškodí, ale při pravidelná konzumace je vhodné podávat jablka s vykrojeným středem.
10. Ovesné vločky
Vydatný zdroj rozpustné vlákniny, která je vhodná především pro starší psy, kteří mohou mít problémy se zažíváním a s udržením stability střevního systému.
Ovesné vločky jsou rovněž alternativním zdrojem obilí pro psy, kteří na něj mají alergii. Pro zvýšení účinku je lze podávat i s probiotiky. Pamatujte si, že uvařená ovesná kaše musí být jak bez cukru, tak bez jakýchkoliv ochucovadel.
Jestliže váš pes užívá nějaké léky, tak se před změnou jídelníčku vždy raději poraďte se svým veterinářem. Některé léky totiž špatně reagují na určité druhy živin. Cílem většiny majitelů psů je, aby měl jejich čtyřnohý kamarád co nejlepší jídelníček.
Správně zvolené složení stravy úzce souvisí s kompletním zdravotním stavem psa a pokud budete dbát na její dodržování, prodloužíte mu život až o 15%. Rady si vezměte k srdci, psovi tak darujete skvělý dárek, ze kterého budete mí radost oba.
chtela bych se zeptat jestli pejsek muze jist vlocky i nevarene.ale jinak obilniny jsou velmi nezdrave,mohou zpusobovat artrozu a rakovinu.v dnesni dobe je na trhu velky vyber granuli bez obilnin
muj pes ji všecko co jim ja uvařim a se psem jime
Chudák pes, až ho budeš muset utratit kvůli své blbosti, snad si vzpomeneš!
Tohle dělá hodně lidí, pak se diví, že se jim pejsek nedožije vysokého věku a nebo že má stále nějaké problémy 🫤
Nee