Existuje celá řada bylin, které mohou psům pomoci s bojem i prevencí proti rakovině, špatné svěžesti dechu, ale třeba i proti žaludečním obtížím, patří mezi ně:
Oregano (Origanum vulgare)
Oregano se velmi často používá jako koření na pizzu, jeho vlastnosti jsou ovšem nenahraditelné.
Obsahuje mnoho antioxidantů, flavonoidů a využíváno je i pro své antimikrobiální účinky.
Jedná se o netoxickou bylinu využívanou při celé řadě zažívacích obtíží, od průjmu až po plynatost. Výzkumy ukázaly, že olej z oregana má silné protiplísňové účinky, je také mnohem koncentrovanější, a proto by se měl psům podávat v menším množství. Na trhu jsou k dostání dokonce i oreganové oleje speciálně vyrobené pro použití u domácích zvířat.
Rozmarýn (Rosemarinus officinalis)
Tato bylina je pro psy jako stvořená. Obsahuje velké množství železa, vápníku a vitamínu B6.
Rozmarýn je známý také svými antioxidačními účinky. Ačkoliv je rozmarýn bohatý na železo, tak by se nemělo jednat o jeho jediný zdroj, o jeho přítomnosti v této bylině je totiž jen velmi málo údajů.
Máta (Mentha balsamea)
Velmi aromatická bylina, která byla již odjakživa používána ke zklidnění žaludečních bolestí, k omezení plynatosti, snížení pocitu nevolnosti a jako skvělá pomoc při různých onemocněních během cestování. Výzkumy ukazují, že má máta i radioprotektivní účinky a skvěle ji lze využít ke snížení radiačních onemocnění a rizika úmrtnosti zvířat při chemoterapiích. U máty nebyla zjištěna žádná toxicita, pouze pokud je máta užívána ve velkých dávkách, tak může mít za následek problémy s ledvinami nebo játry.
Bazalka (Ocimum basilicum)
Bazalka je nejenom chutná, ale i velmi prospěšná, díky svým antioxidačním, antivirovým a antimikrobiálním vlastnostem.
Pokud budete psovi připravovat jídlo, tak nasekejte čerstvou bazalku a jídlo s ní posypte, můžete se tak svému psovi každý den postarat o zdravé jídlo.
Petržel (Petroselinum crispum)
Další ze zástupců listové zeleniny, kterou můžeme často vidět jako ozdobu na jídle. Je zdrojem flavonoidů, antioxidantů a vitamínů.
Bohatá je i na lykopen a karoteny. Psům se přidává do jídla jako přirozený osvěžovač dechu a také jako prostředek pro zklidnění žaludku. Petržel se pro zdraví psů používá již velmi dlouho.
Dávejte jen pozor na “Jarní petržel“, je příbuzná s mrkví a pro psy i kočky je toxická, obsahuje totiž látky, které mohou způsobit fotosenzibilaci a oční toxicitu.
Jak bylinky pro psy používat
Bylinky používejte buď čerstvé nebo usušené a jídlo jim s nimi vždy posypte. U velkých psů posypte jídlo lžičkou bylinek, u malých psů vždy jen špetkou.
Zmíněné byliny jsou ideální možností, jak psům dopřát významné množství nutričně důležitých látek pro jejich organismus. Pokud máte své osvědčené psí recepty, tak s bylinkami budou ještě zdravější a také chutnější.
Flavonoidy a antioxidanty v uvedených bylinkách posílí imunitní systém psa a pomohou mu snadněji bojovat s nemocemi spojenými se stárnutím, kognitivními dysfunkcemi, rakovinou a snížením imunity.
Vždy počítejte s tím, že oleje a tinktury jsou koncentrovanější, než byliny a že je potřeba je používat v přiměřeném množství. U psů se vyplatí pravidelně sledovat jejich krevní obraz, abyste věděli, jaký je jejich zdravotní stav a jaké potraviny jsou pro ně nejvhodnější.
Pro maximální účinnost se ujistěte, že vaše bylinky nejsou staré. Jestliže máte uskladněné koření již mnoho let, raději ho vyhoďte a nahraďte novým, vlastnosti starého koření jsou vždy mnohem menší.
Sklízela jsem bazalku před mrazem a moji psy mě kradli celé stonky, někteří z nich s chutí jedli lístky i stonky, to mě překvapilo, jak jim chutná. Dočetla jsem se, že je pro ně prospěšná, zvláště chrání před nachlazením, jedna… Číst vice »
petrzel ,to vim ze je pro pejsky zdrava,ale rozmaryn a oregano?
Dobrý den,
můžete mi ozřejmit co myslíte pojmem Jarní petržel??? která je účinkem podobná mrkvi??? Nikdo z pěstitelů zeleniny mi nebyl schopen odpovědět. Moc Děkuji
Dobrý den, stalo se to nejspíše překladem. V originálním textu je uvedeno: „Spring Parsley (Cymopterus watsonii)“, rostlina příbuzná mrkvi, která se dle našich zjištění vyskytuje v USA. U nich se také nazývá „divoká mrkev“.
Rozmarýn? Píšete „posypat jídlo“, ale to mi přijde moc. Rozmarýn zvyšuje krevní tlak a i lidé musí být opatrní při jeho používání. Natož menší psí tělíčko.