Vařené kosti mohou pro psy představovat velmi vážné zdravotní komplikace. Kosti, které prošly tepelnou úpravou, mohou psa ohrozit i na životě. Pouze syrové kosti představují pro psa tu správnou mentální stimulaci a skvělý trénink pro jeho čelisti.
Pro psa jsou kosti nejen potrava, ale i zábava. Ovšem pouze v podání syrových kostí. Vařené kosti zajistí psovi brzkou návštěvu zvěrolékaře, možnou operaci a v nejhorších případech mohou také způsobit úmrtí psa. Vařená kost je velmi křehká, pes ji při kousání tříští na několik kousků a při konzumaci těch ostrých kusů může dojít k vnitřnímu krvácení. Navíc při vaření kost přichází o důležité vitamíny a živiny.
Zdravotní rizika spojena s vařenými kostmi
- Poranění dutiny ústní – Při konzumaci ostrých kousků z kosti může dojít k pořezání jazyka. Může se stát, že se kost zasekne v dolní čelisti, které je pro psa velmi bolestivé a vyžaduje okamžitou veterinární pomoc.
- Polámání zubů
- Zaseknutá kost v jícnu – Pokud se nepodaří psovi kost vyzvracet, je nutná návštěva veterináře.
- Kost v dýchacích cestách – Může se stát, že pes vdechne malý kus kosti, v této chvíli nastává zástava dýchání. Okamžitý zásah veterináře je nutný.
- Kost uvízla v žaludku – Kost nemusí vždy projít z žaludku do střev. Další krok veterináře záleží na velikost kosti. Pak je nutná operace nebo endoskopie.
- Kost uvízla ve střevech – V tomto případě je nevyhnutelná operace.
- Zácpa – Vysoký obsah vápníku v kostech může způsobit psovi zácpu. Úlomky kostí jsou velmi ostré a pes tak může mít velké bolesti.
- Krvácení konečníku
- Zánět pobřišnice – Z kousků kostí může vzniknout bakteriální infekce, která vytváří praskliny ve stěnách žaludku a střev.
Syrové kosti jsou pro psa bezpečné
Zdravé a jedlé kosti pro psa by měly být duté, měkké, ohebné a neobsahující dřeň. Bezpečné kosti jsou například kuřecí křidélka nebo krůtí krky.
Kosti na žvýkání jsou plné kostní dřeně, která nedává psům tu správnou výživu. Tyto kosti jsou vhodné pouze pro žvýkání a hryzání. Tato činnost poskytuje psům duševní uklidnění, funguje to jako mentální stimulace a navíc jsou skvělou dentální hygienou. Jedná se například o bizoní či hovězí stehenní a kyčelní kosti. Pokud pes hryže žvýkací kosti, má to velmi příznivý vliv na jeho zuby a dásně.
Zásady bezpečného krmení žvýkacími kostmi
Možná rizika vařených či pečených kostí se týkají také žvýkacích kostí. Proto je nutné dodržovat určitá pravidla.
- Kosti podávejte psovi syrové
- Dohlížejte na svého psa – v případě, že by se začal váš pes dusit, můžete tak okamžitě zareagovat.
- Nedovolte psovi, aby velké kosti rozkousal na malé kousíčky a pak je sežral
- Nedávejte kosti psovi, který je po stomatologickém zákroku
- Nedávejte velké kosti psům, kteří mají sklony k pankreatitidě – syrová kostní dřeň je velmi bohatá na tuky a může psovi způsobit průjem.
- Nedávejte kost psovi, který se ji snaží celou spolknout
- Dejte psovi kost po jídle – hladový pes bude mít pokušení spolknout celou kost nebo ji roztříštit na kusy a sníst.
- Na syrové kosti musíte psa naučit postupně
Doplňkové dobroty pro psy
Jako doplněk ke žvýkání se doporučuje jednou za čas pořídit různé sušené pamlsky, které jsou mezi všemi plemeny velice oblíbené. U nás se dá najít poměrně dost prodejců, ale mezi ty s největším výběrem patří jednoznačně Sušené pochoutky vyráběné pro Časkrmení.cz. Suší je čeští výrobci s mnohaletými zkušenostmi, jejichž výroba podléhá přísnému veterinárnímu dohledu.
Tyto pamlsky se vyrábí šetrným sušením při nižších teplotách, což vede k zachování vitamínů a minerálů. Jsou zcela přírodní, neobsahují žádné chemické látky. Žádné konzervanty ani barviva!
- velká část pamlsků je za atraktivní cenu
- nejširší nabídka v ČR
- vyrobeno českými výrobci, z českých surovin
- výroba kontrolována veterinární správou a UZUSem
- bez konzervantů, barviv a jiných aditiv
Pro začátek – on někdo peče kosti? 😮
Škoda, že jste nezmínili i kosti ze zvěřiny, tam je ještě další riziko
Jinak více takových článků !