Rozhovor mezi dvěma psi se od toho lidského značně liší a člověk ho mnohdy nedokáže správně odhadnout. Pokud ale chceme psům porozumět, měli bychom pochopit alespoň základy psí řeč. Pomohou nám také vysvětlit, co nám naši čtyřnozí přátelé chtějí sdělit.
Dominance x Submise
Když se potkají dva psi, dojde k jakési „výměně názorů“. Psi si vysílají určité signály a ukazují tak protějšku, kdo se jak k celé situaci staví. Každý jedinec může nabývat jednoho z těchto postavení: dominantní, submisivní, neutrální. Samozřejmě se mohou oba chovat submisivně nebo dominantně a tak dále. Vztah dominance a submise je vždy vztahem konkrétního setkání. Nemůžeme tedy předpokládat, že zachová-li se pes jednou dominantně/submisivně je automaticky dominantní/submisivní na všechny psy.
Dominance
Dominantní jedinec je v rozhovoru ten, který hodlá mít navrch a požaduje, aby jej druhý jedinec respektoval. Některým psům stačí, aby se druhý choval neutrálně. Jiní požadují, aby druhý pes projevil submisi. V řeči těla se pes v podstatě snaží být co největší, aby ukázal svou sílu (velikost) druhému psovi. Které signály zvolí je čistě na daném jedinci a rozhovoru. Některým bude stačit pohled očí, jiní dojdou až k cenění špičáků a vrčení. Pokud se sejdou dva dominantní jedinci a ani jeden nebude chtít po setkávacím rituálu ustoupit, může dojít k potyčce.
Signály:
- Přímý pohled do očí
- Vztyčené uši
- Naježené chlupy
- Vztyčený ocas (může pomalu kmitat)
- Zkrabacení nosu
- Odhalení špičáků
- Vrčení
Submise
Submisivní jedinec naopak vyjadřuje, že nechce mít problémy a že druhého psa respektuje a podřizuje se mu. Opět míra vysílaných signálů záleží na konkrétní situaci. V řeči těla se pes chová v podstatě jako štěně a snaží se být, co nejmenší.
Signály:
- Pohled bokem
- Uši sklopené dozadu
- Krčí se, případně si lehá – při nejvýraznější submisi odhaluje břicho
- Olizování koutků
- Ocas stažený mezi nohama (může s ním vrtět)