Psí školy, školky, základní kynologické organizace. To vše na vás vyskočí, zadáte-li do internetového prohlížeče heslo „výcvik psů“.¨Jak ale z takové nabídky vybrat opravdu kvalitní cvičiště se zkušenými výcvikáři, když jen v Praze je více jak 30 takovýchto institucí více či méně kvalitních?
Obvykle je jedním z důležitých a primárních kritérií při výběru vhodného „cvičáku“ pro většinu pejskařů – začátečníků určitě lokalita. Zkrátka, co je nejblíže, to je jasná volba. Ne vždy se ale vyplatí šetřit kilometry. Pokud nemáte v tomto směru zkušenosti, pokuste se na vámi vybrané cvičiště sehnat nějaké recenze (internet a sociální sítě nabízí nesčetné možnosti), nebo se poraďte s chovatelem, od kterého máte svého pejska. Pokud se jedná o zkušeného kynologa, jistě má přehled o české kynologické scéně a bude schopen vám erudovaně poradit.
Jak se zorientovat ve výběru cvičáku
Jestliže se rozhodnete vybrat „cvičák“ sami, mějte na paměti několik důležitých bodů, dle kterých můžete alespoň zhruba kvalitu vámi vybraného pracoviště posoudit.
- Běžte se podívat alespoň na dva „cvičáky“, aby jste mohli srovnávat.
- Zjistěte si něco o výcvikáři. Čeho dosáhl, jaká plemena mu prošla rukama, ….
- Všímejte si přístupu výcvikáře k hůře ovladatelným, neposlušným nebo flegmatickým psům. Jak si s nimi dokáže poradit, zda má trpělivost….
- Kolik psů cvičí v jedné skupině (Pokud se ovšem necvičí individuálně).
- Jak dlouho lekce trvá.
- Pokud psi začnou projevovat únavu a ztrácí koncentraci, nutí je i nadále pracovat.
- Je výcvikář ochoten řešit individuální problémy?
- Trvá na přesnosti prováděných cviků?
- Jsou součástí výcviku (týká se především služebních plemen) obrany? Eventuálně stopy?
- Jaká plemena cvičí v jedné skupině?
- Pokud máte plemeno s potřebou specifického výcviku, má s ním výcvikář zkušenosti?
- Je prostředí cvičiště udržované a bezpečné?
- Dbá výcvikář na dodržování interního řádu cvičiště?
V neposlední řadě je důležité, jak se tam vy a váš pejsek budete cítit. Pokud vám oběma bude výcvikář sympatický a jeho styl výcviku vám bude vyhovovat, máte na půl vyhráno.
Dobrý den, rodiče mají 5-ti měsíčního Pudla Toy. Fenka je živější než jsme byli zvyklí na ty před ní, neustále štěká, neposlouchá a utíká. Bez vodítka s ní nemůžeme ven, když je sama doma tak stále štěká a ničí koberce… Číst vice »