Každé štěně by mělo být krmené tím nejlepším krmivem. Takových krmiv je hodně, ale veterináři většinou doporučují Eukanubu, která je mimochodem partnerem organizace IRO, ale takových kvalitních krmiv je mnoho, záleží jen na vašem výběru. V žádném případě nesmíte štěněti dávat to samé krmení, které dáváte dospělému psovi.
Na začátku růstu potřebuje štěně krmivo s vyšším obsahem energie. V porovnání s dospělým psem potřebuje štěně dvakrát více kalorií v krmivu na kilogram hmotnosti. Velmi malé štěně má ještě limitovanou schopnost strávit velký objem krmiva. Pokud ho překrmíte, jeho trávicí systém tento nápor nemusí zvládnout a štěně dostane průjem. Je proto lepší vybrat krmivo, které má vysoký obsah energie, jinými slovy tuku, schopné poskytnout všechny potřebné kalorie v omezeném množství krmiva. Suroviny bohaté na tuky obsahují nejvyšší množství energie.
Většina veterinářů doporučuje granule
Výživný obsah suchého krmiva se obvykle nejvíce přibližuje potřebám štěňat. Granule pro štěňata mají několik výhod. Zaprvé jsou přizpůsobeny různým typům štěňat; jejich velikost a struktura se liší podle chrupu, jež má rozdílný vzhled u jednotlivých plemen psů.
Navíc nízký obsah vlhkosti v granulích umožňuje jejich snadné skladování a uchování po dlouhou dobu. Otevřený pytel lze skladovat několik týdnů v chladné, dobře větrané místnosti, kde je chráněn před vlhkostí a světlem.
A na závěr lze říci, že suchá krmiva jsou velmi praktická. Vždy pečlivě zkontrolujte dávku krmiva, aby štěně nepřibíralo na váze příliš rychle, zvláště pokud se jedná o velké plemeno psa. Oplácané štěně je samozřejmě roztomilé, ale nadbytečná hmotnost v tomto stádiu vývoje může znamenat problémy s klouby u dospělého psa.
Sledování růstu štěněte
Je velmi důležité: pravidelné vážení jednou týdně vám umožní sledovat změny v hmotnosti odpovídající věku. Štěně můžete vážit i na běžné osobní váze tak, že ho budete držet v náruči a pak odečtete svou váhu. Pro odhad dospělé hmotnosti vašeho mazlíčka pak poslouží tabulky se standardní hmotností daného plemene.
Tempo růstu štěňat závisí na plemeni a proto se doporučuje krmit množství uvedená na obalu krmiva, aby štěně mělo optimální váhu. Pro nejintenzivnější období růstu, které přichází ve věku 3 až 5 měsíců podle plemene, se rychlost růstu postupně zpomaluje. Ale požadavky na energii u štěňat se přesto zvyšují tak, jak se zvyšuje jejich hmotnost.
Nemá smysl pečlivě měřit množství krmiva pro psa, pokud dostává pamlsky během rodinného oběda od svého pána nebo od dětí. Disciplína je důležitá, proto musí platit pravidlo: žádné pamlsky mezi krmením.
Také se nedoporučuje do granulí přidávat vitamínové nebo minerální doplňky. Například nedostatek vápníku je u štěňat nyní vzácností a vyskytuje se pouze v případě, že pes dostává domácí krmení s vysokým obsahem masa, jež má velmi nízkou hladinu vápníku. Na druhé straně je mnohem častější problém s nadbytečným množstvím vápníku. Pokud náš psí miláček dostává kompletní krmivo pro rostoucí štěňata, nedávejte mu žádné minerální doplňky pro psy. Závažné poškození růstu kostí může nastat už podáním dvou až tří lžiček uhličitanu vápenatého denně spolu s kompletním krmením.
Suché krmivo pro psy představuje kompletní a dobře vyváženou stravu s recepturou vhodnou pro potřeby psů v každém stádiu života. Až se růst psa zastaví (věk se u jednotlivých plemen liší), musíme nahradit krmivo pro rostoucí psy potravou pro psy dospělé. tato změna by měla probíhat postupně tak, aby si pes na nové krmivo zvykl.
Doporučuje se několik dnů míchat obě krmiva dohromady a zvyšovat množství nového krmiva na úkor starého o čtvrtinu denně.
Krmné dávky
1 – 2 měsíce stáří -> krmíme 5x denně
2 – 4 měsíce stáří -> krmíme 4x denně
4 – 6 měsíce stáří -> krmíme 3x denně
6 – 16 měsíců stáří -> krmíme 2x denně
později jednou denně ( večer ), ale můžeme zůstat i u krmení 2x denně ( ráno a večer)
Psa necháme v klidu nažrat, pokud pes nesní krmení do půl hodiny, vezmeme mu jej. Po jídle je potřeba nechat psa alespoň 30 min. v klidu.
youtube.com
Ahoj, my teda nepoužívali Arthronis jako prevenci. ale při problémech s klouby, a hodně nám pomohl. Takže já ho můžu určitě doporučit.
Ahoj, my začali n adoporučení používat arthronis fáze 2. Je určený k regeneraci kloubních povrchů a maziv nebo jako prevence ve štěněčím věku. Je super.
Ahoj, doporučíte mi někdo nějakou ověřenou kloubní výživu jako prevenci pro naše štěně labradora?
My používáme Alavis Single – pro psy. Bezvadné zkušenosti, doporučil nám jej veterinář, je to mimo jiné i na kloubní výživu.
Ahoj, my sme měli tenhle http://www.woykoff.com/arthronis-faze-6 je super a díky sýrové příchuti pejskům opravdu chutná.