Pod tímto pojmem si lidé představují psa, který poslechne „na slovo“, chodí na volno vedle levé nohy pána, nežebrá u stolu, neskáče radostně po lidech při návštěvě ani nekouše boty či nábytek. Takto by si většina lidí představovala svého psa v dospělosti, avšak někteří už od štěněte…..
Co si představit pod pojmem: Vychovaný pes?
Pokud chcete opravdu vědět co znamená přesné označení „vychovaný pes„, musíte se zeptat sami sebe, co považujete za vychovaného psa. Jaké vlastnosti by měl mít, jaké povely by měl mít naučené a co by nesměl mít osvojené za zlozvyky. Takového psa, který má jasně, ale někdy dokonce až přehnaně vymezená pravidla chování někdo také může označovat za „robota“. Prostě psa, kterého chcete jen ovládat, chlubit se s jeho výchovou a mít bezproblémové soužití.
Je možné mít takového psa, ale takto vycvičeného by přeci nechtěl mít nikdo z vás doma. Pes tohoto typu se hodí na zkoušky – zkoušky poslušnosti, ale vysokých nároků a stupňů. Přece jen chcete domácího mazlíčka, přítele a rodinného příslušníka, nechcete přece „cvičenou opici“.
Vychovaného psa má každý
Pokud se zeptáte nějakého majitele psa, odpoví vám, že psa vychovaného má. Přijdete k němu, pes vás uvidí a třeba na vás ihned z radosti začne skákat. Někdo jiný vám řekne to samé, ale neustále psa posílá od jídelního stolu na místo, aby nežebral. Nikdo neříká, že má nevychovaného a neposlušného psa, protože jakmile ten pes něco umí, ať už ovládá pár povelů nebo dodržuje zvyklosti chování v rodině, majitel jej považuje za vychovaného.
Za vychovaného jej považuje z důvodu, který pochopí pouze on, rodina a rodinní příslušníci či přátelé. Každý majitel učí svého psa to, co chce aby uměl a to, čím by se měl řídit. Například zaneprázdněný člověk, který má psa v bytě jej od malička učí vydržet dlouhou dobu na místě bez jakýchkoliv nepříjemných zlozvyků, člověk s dětmi zakazuje psovi chodit do dětského pokoje nebo do postele. Někteří lidé nepouští psy do určitých místností, nedovolují jim některé aktivity a učí je chování, které vyhovuje jak majitelům, tak psovi.
Vzájemná harmonie a láska
Abyste mohli perfektně začít s výchovou či mohli ukazovat svého psa ostatním a chlubit se, jak skvěle je vycvičen, měli byste být se psem „ruku v ruce“. Tudíž by na psovi mělo být vidět, že vás má opravdu rád a to co dělá, dělá s láskou a radostí. Pokud psa učíte nějaké povely či ho učíte novým zvyklostem, je důležité, aby to dělal s radostí. Psa těší to, když může potěšit vás. Za každý správně provedený povel, za každé poslechnutí dostane pamlsek. Pamlsky psy totiž motivují dělat práci důkladně a s radostí. Vědí, že dostanou něco dobrého, když splní to, co po nich chcete, ale zároveň tak chtějí potěšit i vás.
Psi vycítí z člověka strach, ale také když se něco děje. Někdy si člověk myslí, že pes není chytré stvoření, ale opak je pravdou. Jestliže jste mrzutí a nemáte dobrou náladu, pes to pozná, protože oproti jiným dnům se chováte jinak k ostatním, ale také k němu. Bude se snažit vás donutit ke hraní, mazlení a přestože on sám nepociťuje to, že vám tímto pomáhá, tak vy si to užíváte.
Psi jsou velmi chytří, ohleduplní a opatrní. Jsou to velmi překrásná a dokonalá stvoření. Někdy dokážou s člověkem zatočit, ale přesto ho milují a jsou pro něj schopni udělat cokoliv…což se o některých lidech říci nedá.