Minule jsme informovali, že od ledna 2014 byl novelizován občanský zákoník, který v současné podobě přináší mnoho změn a to také v oblasti zvířat – dříve „věcí“. Dle nového občanského zákoníku již zvířata nejsou věci a tím se mění takřka vše.
Od ledna má totiž zvíře zvláštní význam a hodnotu jako smysly nadaný živý tvor. Domácího mazlíčka již nemůžete ani zastavit a není možné ho zabavit v exekuci. Nově je také výrazný rozdíl mezi domácím mazlíčkem a hospodářským zvířetem. Na rozdíl od domácích mazlíčků totiž hospodářská zvířata zastavit můžete.
§ 494 Zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník – Živé zvíře má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor. Živé zvíře není věcí a ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze.
Níže uvádíme přehled těch nejzajímavějších změn:
Při záchraně psa škodu neplatíte
Pokud při záchraně psa, který třeba trpí v zavřeném autě, rozbijete okno, není možné, aby majitel psa po vás požadoval náhradu za zničené okénko. Dříve by se cena psa a cena okénka porovnala a v případě, že cena zvířete by byla nižší než cena okna, byste platili rozdíl. Nově se ale už zvíře nepovažuje za věc, a tak má jeho život přednost před cenou okénka.
Odpovědnost za psa
Způsobil váš pes někomu škodu? Tak ji musíte nahradit. A nezáleží na tom, jestli bylo pod vaším dohledem nebo jste ho někomu svěřili (např. pejska vám venčí kamarád). Za psa nesete zodpovědnost dokonce, i když vám uprchne nebo se zatoulá. Kamarád však bude poškozenému odpovídat společně s vámi. Tedy způsobenou škodu zaplatíte společně.
Majitelé psů nesou odpovědnost vždy
Majitel psa bude za škodu jím způsobenou odpovídat vždy, a to bez ohledu na učiněná opatření nebo námitku, že „za to nemůže.“ Zbavení se odpovědnosti za škodu umožňuje pouze ve vztahu k domácím zvířatům sloužícím k obživě či jiným činnostem dle ust. § 2934 nového občanského zákoníku.
§ 2934 Zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník – Slouží-li domácí zvíře vlastníku k výkonu povolání či k jiné výdělečné činnosti nebo k obživě, anebo slouží-li jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením, zprostí se vlastník povinnosti k náhradě, prokáže-li, že při dozoru nad zvířetem nezanedbal potřebnou pečlivost, anebo že by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti. Za týchž podmínek se povinnosti k náhradě zprostí i ten, komu vlastník zvíře svěřil.
V jakých případech se škoda způsobená psem neplatí?
Ve výjimečných případech je možné majitele zbavit odpovědnosti. A to:
- pokud pes slouží vlastníku k výkonu povolání (služební pes) či k jiné výdělečné činnosti.
- pokud slouží jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením (slepecký pes,..)
Majitel těchto psů nemusí platit žádnou náhradu škody, pokud prokáže, že při dozoru nad psem nezanedbal potřebnou pečlivost. Nebo když by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti (slepecký pes se lekne dělbuchu a kousne kolemjdoucího apod.)
Za týchž podmínek se povinnosti k náhradě zprostí i ten, komu vlastník psa svěřil.
Za ukradeného psa ručí zloděj
Pokud někdo ukradne psa vám nebo někomu, komu jste ho svěřili, zodpovídá za něj zloděj. Musíte ale prokázat, že jste krádeži svého psa nemohli zabránit. Pokud to neprokážete, zodpovídáte za případnou škodu způsobenou psem společně se zlodějem.
Náhrada škody při zranění psa
To, že pes není věc, se odráží i v oblasti náhrady škody. Pokud vám tedy jiný pes pokouše toho vašeho, můžete po majiteli psa požadovat zaplatit náklady za léčbu. I v náhradě škody u psů platí, že náklady musejí být přiměřené.
Nález psa
Našli jste v parku nebo kolem vašeho bydliště potulujícího se psa a majitel nikde? Nemůžete automaticky předpokládat, že teď patří nalezený pes vám. Musíte jeho nález oznámit obci, a to bez zbytečného odkladu!
Zaběhnutý pes patří po dvou měsících nálezci
Pořádný šok přináší majitelům pejsků nový občanský zákoník. Jejich zaběhnutý čtyřnohý miláček už po dvou měsících může patřit někomu jinému! Delší lhůtu na hledání pak máte jen tehdy, pokud ho nálezce předal útulku. V tom případě máte čas 4 měsíce, než s ním útulek může naložit podle svého. v klidu mohou být jen ti, jejichž pes je čipován.
- Nalezeného pejska si skutečně může nechat nálezce. Ale pozor! Nález zvířete musí ohlásit na obecním úřadu v místě, kde ho našel.
- Pokud najdete psa, máte nárok na náhradu přiměřených výdajů, které vám vznikly. Majitel vám tak musí zaplatit krmení a další náklady (koupili jste pelíšek atd.). Ale pozor, jedná se o přiměřené náklady. A máte i nárok na nálezné.
- U pejsků, kteří jsou označeni čipem se majitelé bát nemusí. Obec je o nálezu jejich mazlíčka informuje.
Reklamace koupeného psa
I když podle nového zákoníku už není na psa nahlíženo jako na věc, existují případy, kdy můžete požadovat vrácení peněz a odstoupení od kupní smlouvy stejně jako u zboží. Pokud jste si například od chovatelky koupili štěně čistokrevného psa s rodokmenem, ale chovatel vám rodokmen (PP) nedodal (a odmítá dodat), porušil tím smlouvu. V tomto případě se můžete obrátit na soud s žalobou na vrácení zaplacené kupní ceny za psa na základě odstoupení od kupní smlouvy. Soud by měl po prozkoumání důkazů chovatelce přikázat, aby od vás psa převzala zpět a vrátila vám peníze včetně vynaložených nákladů.
Reklamovat samozřejmě nelze vlastnosti psa, které vycházejí z jeho povahy jakožto živého tvora.
Zabíhání psa k sousedovi
I podle nového občanského zákoníku stále platí, že nesmíte nechat vnikat chovaná zvířata, tedy i psi, na sousedův pozemek. Pokud se k vám tedy neustále podhrabává sousedův pes, bránit se můžete. Jen pro zajímavost, bránit se již nemůžete v případě sousedovi kočky. Zabíhat do cizích zahrad je totiž kočičí přirozeností. Soused vám také musí umožnit si zaběhnutého psa odlovit na jeho pozemku.
Zdroj: Občanský zákoník, blesk.cz, internet
Dobrý den…prosím o radu…koupili jsme si v chovatelské stanici štěně NO s PP, nyní je mu 10 měsíců, psa jsme plánovali uchovnit. Kolem 7.měsíce začal kulhat, lékař provedl RTG a poslal nás na konzultaci do Brna na fakultu, kde po… Číst vice »